Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie

REKLAMA

Szafran nie bez powodu zaliczany jest do jednych z najdroższych przypraw świata. Ta niepozorna z wyglądu roślina kryje w sobie nie tylko nietuzinkowe walory smakowe, które docenili najwybitniejsi kustosze, ale również szereg właściwości zdrowotnych. Dlatego z powodzeniem wykorzystywana jest w kuchni, medycynie, a także kosmetyce. Dowiedz się o więcej o jednej z najbardziej pożądanych przypraw.

Szafran znany i stosowany jest od co najmniej 3000 lat. Jego walory smakowe oraz lecznicze doceniali  Sumerowie, Persowie, Egipcjanie, a także Grecy i Rzymianie. Już w starożytności był stosowany jako środek uśmierzający ból, jak również działający rozkurczowo, przeciwzapalnie oraz uspokajająco. Dzięki swojemu dobroczynnemu wpływowi na krążenie wykorzystywano go też jako afrodyzjak, który korzystnie wpływał na potencję.

Szafran pozyskiwany jest ze słupków kwiatowych rośliny o jasnofioletowych płatkach. Znana jest jako krokus (łacińska nazwa łac. Crocus sativus). To właśnie dzięki wspomnianym słupkom drogocenna przyprawa zawdzięcza swoją jasnoczerwoną charakterystyczną barwę. Warto również wspomnieć, że aby uzyskać 1 kilogram potrzeba zebrać aż 150 tysięcy kwiatowych słupków. Dlatego też jest jedną z najdroższych przypraw świata. Do dziś docenia się jej gorzki, miodowo-korzenny smak oraz właściwości odżywcze. Szafran uprawiany jest od Morza Śródziemnego aż po Chiny, a głównymi dostawcami są: Hiszpania, Iran i Turcja. Jednak najbardziej doceniany jest ta z Walencji. Co jeszcze kryje się w tej drogocennej przyprawie?

Wartości odżywcze szafranu

Szafran jest także wyjątkowy pod względem wartości odżywczych. W jednej jego łyżeczce kryje się bowiem ponad 300 kalorii. Jest cennym źródłem białka –  11,4 g w 100 g przyprawy. Co ważne, choć zawiera 65,3 g węglowodanów, jest zarazem pozbawiony cukrów prostych, dlatego nie powoduje wyrzutów insuliny i korzystnie wpływa na kondycję psychofizyczną. Co więcej, jest również bogatym źródłem cennych witamin: C, B6, A, a także ryboflawiny, kwasu foliowego, niacyny i tiaminy. Występują w nim również liczne minerały: potas, selen, miedź, wapń, żelazo, fosfor, cynk czy sód.

Wpływ na organizm człowieka

Szafran wykorzystywano niegdyś do leczenia żółtaczki, odry, ospy wietrznej, astmy,  artretyzmu czy szkarlatyny. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym do dziś jest pomocny w zwalczaniu wszelkich infekcji czy grypy. Uśmierza ból, jest polecany kobietom w okresie napięcia przedmiesiączkowego, działa rozkurczowo i rozluźniająco, a także reguluje cykl menstruacyjny. W medycynie chińskiej wykorzystywano go do poprawy krążenia i powstrzymania krwawienia, natomiast w tybetańskiej – zalecano stosować go przy chorobach serca, a także układu nerwowego.

Szafran łagodzi też objawy depresji, dzięki zawartym związkom zwiększającym produkcję dopaminy – hormonu szczęścia i serotoniny. Dlatego w irańskiej medycynie polecany był osobom melancholijnym, a do dziś występuje w roli składnika wielu popularnych medykamentów wspomagających kurację. Poza tym, przyprawa jest silnym przeciwutleniaczem: nie tylko spowalnia procesy starzenia skóry, ale także chroni męskie plemniki przed wolnymi rodnikami, które je uszkadzają. Dlatego też, szafran często zalecany jest w przypadku leczenia niepłodności.

Przyprawa wspomaga trawienie, pomaga w walce z chorobą wrzodową, a także poprawia apetyt. Dzięki swoim przeciwstarzeniowym i oczyszczającym właściwościom znajduje zastosowanie w kosmetyce, gdzie skutecznie leczy trądzik i rozjaśnia przebarwienia. Dzięki szafranowi pozbędziesz się także uporczywych cieni pod oczami.

Szafran od wieków znany był ze swoich korzystnych właściwości seksualnych. Ponieważ jest on skutecznym afrodyzjakiem zwiększającym potencję, mężczyźni chętnie sięgali po niego, aby wzmocnić swoją erekcję lub poprawić sprawność seksualną. Do dziś szafran można znaleźć w składach popularnych suplementów dla panów.

W jakiej postaci można kupić szafran?

Szafran dostępny jest pod różnymi postaciami. W sklepach znajdziesz przyprawę suszoną lub mieloną, którą z powodzeniem wykorzystasz w kuchni. Przyprawa występuje też jako składnik popularnych suplementów diety, takich jak: Positivum, Braveran, Member XXL oraz Potency Therapy. To preparaty pozytywnie wpływające przede wszystkim na sprawność seksualną mężczyzn, a także zaopatrujące ich w niezbędne witaminy i mikroelementy.  

Możliwe skutki uboczne

Szafran ma bardzo korzystny wpływ na organizm, ale trzeba go przyjmować z umiarem. W przeciwnym razie może stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Możliwymi skutkami ubocznymi są między innymi nudności, ból głowy, brak apetytu, senność, zmęczenie czy uczucie niepokoju. Przyjmowanie przyprawy w dużych dawkach może przyczynić się do poronienia, dlatego nie zaleca się jego spożywania przez kobiety w ciąży. Trzeba też podkreślić, że spożycie przez człowieka 20 gramów szafranu może spowodować jego śmierć.

Dobrze jest także ograniczyć jego stosowanie u dzieci. Nie ma bowiem informacji dotyczących bezpiecznych dawek dla najmłodszych. Poza tym dziecko może być na niego uczulone.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki