Wynajem pracowników sposobem na procedury

REKLAMA

Kilka miesięcy temu branżowe media alarmowały o rosnącym zagrożeniu odpływu ukraińskich pracowników na Zachód. Wszystko za sprawą wprowadzanych przez Niemców uproszczonych procedur w zatrudnianiu przybyszy. Dzisiaj wiemy, że groźba ta wcale nie musi przybrać zapowiadanego rozmiaru, niemniej uproszczenie procedur i formalności nadal jest pożądane ze względu na obserwowane w Polsce przemiany.

1. Niemieckie regulacje

2. Pożądane zmiany w Polsce

3. Na czym polega wynajem pracowników?

Doraźnym i bardzo skutecznym sposobem na usprawnienie procesu rekrutacji i zatrudnienia pracownika zza wschodniej granicy jest leasing pracowniczy.

Niemieckie regulacje

W zależności od firmy przeprowadzającej badania, zainteresowanie migracją z Polski do Niemiec wyraża przynajmniej co czwarty Ukrainiec. Nie jest to duży odsetek, na dodatek Niemców interesuje przede wszystkim wykwalifikowana kadra. Berlin dał wyraźny znak, że osoby bez wykształcenia i znajomości języka nie będą przebierać w ofertach. Pracownicy z Ukrainy zainteresowani głównie pracą fizyczną nie należą do tej grupy. Mimo to Polska – przy niskim bezrobociu – będzie musiała przyjąć bardziej aktywną postawę i tworzyć nowe rozwiązania proceduralne.

Pożądane zmiany w Polsce

Eksperci rynku pracy wskazują, iż nadal wielu kłopotów nastręczają formalności związane z procedurą legalizacji pracy i pobytu. Papierologia, formularze, wnioski i czas oczekiwania – te bolączki doskonale zna każdy pracodawca. Właśnie dlatego wygodną alternatywą jest leasing pracowniczy, dzięki któremu pracownicy z Ukrainy oraz polskie przedsiębiorstwa skorzystać mogą z uproszczonej ścieżki. Wśród rekomendacji znajduje się także pomysł, by Polska rozpoczęła wdrażanie praktyki organizowania na szeroką skalę kursów języka polskiego, aby związać cudzoziemców z  naszym rynkiem. Język polski jest naszym sąsiadom bliższy niż niemiecki, nie znosi to jednak przeszkód całkowicie

Na czym polega wynajem pracowników?

Leasing pracowniczy, inaczej nazywany wynajmem pracowników, to sposób na szybkie uproszczenie procedur zatrudnienia. Adresatami usługi są polscy przedsiębiorcy, ale korzyści odniosą także główni zainteresowani, czyli pracownicy z Ukrainy. Formalności można poznać na przykład na: https://wynajempracownikow.pl/.

Zasada działania jest podobna jak w przypadku klasycznej agencji pracy tymczasowej. Podmiotem zatrudniającym jest pośrednik, który zajmuje się wszelkimi formalnościami, pozwoleniami i organizacją przyjazdu zatrudnionego. Następnie pracownik jest oddelegowany do docelowego przedsiębiorstwa, aby tam wykonywać konkretne zadania, w określonym miejscu i godzinach. Otrzymuje wszelkie przynależne mu prawa pracownicze: stabilną umowę, świadczenia i ubezpieczenie. Formalności kadrowe i płacowe pozostają po stronie agencji, co ułatwia zadanie firmie właściwej.

Leasing pracowniczy ma także dodatkową zaletę. Usługa ta pozwala uzyskać przedsiębiorcom dostęp do bazy potencjalnych pracowników, której samodzielnie uzyskać nie mogliby bez szeroko zakrojonej rekrutacji. Agencja ma informacje na temat przygotowania i kwalifikacji tych osób. Bierze też na siebie weryfikację umiejętności i szkolenie pod kątem danej branży.

 

Wynajem pracowników to wygodna alternatywa dla samodzielnych działań HR. Zdejmuje z przedsiębiorcy konieczność zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat pracowników ukraińskich oraz samodzielnego dopełnienia wszystkich formalności. Czekając na zmiany ustawowe na szczeblu centralnym, z powodzeniem można wykorzystać więc tę możliwość.

 
 

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki