Żeń-szeń – właściwości i zastosowanie

REKLAMA

Po żeń-szeń sięgano już kilka tysięcy lat temu w medycynie Dalekiego Wschodu. Wykonywano z niego wyciągi i napary z korzenia, które miały wszechstronny wpływ na organizm. Obecnie żeń-szeń wykorzystuje się do tworzenia wielu preparatów o działaniu prozdrowotnym. Jakie są właściwości rośliny?

Wartości odżywcze żeń-szenia

Żeń-szeń jest rośliną o wyjątkowych wartościach odżywczych. W jej składzie znajduje się aż 200 substancji, których nie znajdzie się w żadnym innym gatunku. Jedną z tych substancji są ginsenozydy. Ich działanie polega na zwiększaniu zdolności hemoglobiny do przenoszenia cząsteczek tlenu. Ginsenozydy zwiększają dotlenienie organizmu, co wpływa na podniesienie jego wydolności. W korzeniu żeń-szenia znajdują się liczne witaminy, minerały i związki, które wykazują działanie antygrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ponadto w roślinie zawarte są cukry, tłuszcze i białka, co sprawa, że żeń-szeń jest określany mianem panax, czyli wszechleku.

Wpływ żeń-szenia na organizm człowieka

Spożywanie żeń-szenia ma wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Substancje znajdujące się w roślinie stymulują receptory w mózgu, dzięki czemu samopoczucie poprawia się, a stres znika. Zwiększenie poziomu acetylocholiny w tkance mózgowej ma pozytywne działanie na neurony, które efektywniej przewodzą impulsy, ułatwiając koncentrację i podnosząc zdolność zapamiętywania. Dodatkowo ginsenozydy zawarte w żeń-szeniu chronią neurony w mózgu przed działaniem wolnych rodników.

Żeń-szeń jest polecany kobietom w okresie menopauzy oraz po przekwitaniu, gdyż ginsenozydy zwiększają ilość estrogenów w kościach. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zachorowania na osteoporozę. Żeń-szeń dodatkowo wspiera funkcjonowanie układu krążenia, przeciwdziałając schorzeniom cywilizacyjnym. Jednym ze skutków przyjmowania rośliny jest obniżenie poziomu złego cholesterolu. Ponadto roślina obniża poziom glukozy we krwi i reguluje wydzielanie insuliny po jedzeniu.

Osoby cierpiące na schorzenia układu krążenia powinny sięgać po żeń-szeń, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na miażdżycę, pojawienia się arytmii i niedokrwienia wszystkich tkanek w organizmie. Co więcej, korzeń żeń-szenia wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Roślina hamuje namnażanie wirusów, bakterii, grzybów, a także wspiera walkę z komórkami nowotworowymi. Szczególnie ważne jest przyjmowanie żeń-szenia w profilaktyce raka jelita grubego.

Dzięki żeń-szeniowi wątroba pracuje sprawniej. Roślina zabezpiecza organ przed działaniem wolnych rodników oraz wspiera jego regenerację. Dzięki niej z wątroby usuwane są szkodliwe związki i toksyny, a problemy trawienne stają się mniej dokuczliwe.

Panowie w szczególności doceniają wpływ żeń-szenia na potencję. Substancje zawarte w roślinie zwiększają satysfakcję z seksu, ułatwiając mężczyznom osiągniecie wzwodu i jego utrzymanie. Ginsenozydy stymulują zwiększenie poziomu azotu we krwi, co sprawia, że ciała jamiste w penisie są lepiej ukrwione. Erekcja trwa dłużej, a odczucia podczas penetracji są o wiele intensywniejsze. Efekty przyjmowania żeń-szenia na potencję są długofalowe, dlatego panowie mogą przyjmować go, gdy planują spłodzenie potomstwa. Co ważne, żeń-szeń poprawia jakość nasienia i zwiększa poziom testosteronu we krwi już po 3 tygodniach od rozpoczęcia jego stosowania.

Żeń-szeń – w jakiej postaci można go stosować?

Żeń-szeń można nabyć w kilku postaciach. Najpopularniejszy jest żeń-szeń w postaci proszku lub suszonego korzenia rośliny. Obie formy wykorzystuje się do sporządzania naparów i nalewek, które stosuje się przez około 2 miesiące. Kurację można powtarzać dwa razy w roku. Żeń-szeń można stosować również w formie tabletek. Suplementy diety są równie skuteczne, a ustalenie dawki dziennej rośliny o wiele łatwiejsze. Panowie mogą sięgnąć między innymi po Eron Plus, czyli lek na potencję, oraz po Powerman, czyli znany preparat, który wspiera osiągniecie i utrzymanie erekcji. Oba suplementy zwiększają doznania seksualne, dlatego panowie sięgają po nie chętnie, gdy chcą zapobiec nudzie w sypialni. Dodatkowo wśród leków na potencję z zawartością żeń-szenia znajdzie się Penilarge oraz Vigrax.

Przeciwwskazania i skutki uboczne do stosowania żeń-szenia

W przypadku żeń-szenia lista przeciwskazań do jego stosowania jest dość długa. Przede wszystkim nie mogą przyjmować go kobiety ciężarne i karmiące piersią, a także osoby chore na nadciśnienie, hemofilię, zaburzenia krzepnięcia i bezsenność. Ważne jest unikanie żeń-szenia, gdy przyjmuje się warfarynę. Roślina wchodzi w niebezpieczną reakcję z popularnym lekiem na zakrzepicę żył i zatorowość płucną.

Gdy przyjmie się zbyt dużą dawkę żeń-szenia zauważy się nadmierne pobudzenie, kołatanie serca, szumy w uszach, biegunkę i wymioty. U kobiet dodatkowo może pojawić się krwawienie z dróg rodnych (nawet po menopauzie). W przypadku wystąpienia skutków ubocznych należy całkowicie odstawić żeń-szeń lub zmniejszyć jego dawkę do ustąpienia przykrych objawów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki