Wykorzystajmy urlop również na zwiedzanie

Urlop można wykorzystać na poznawanie naszego kraju. Mamy naprawdę wiele pięknych miejsc, które warto zobaczyć, poznać historię, a w końcu miec jakieś wspomnienia. Trzeba korzystac z każdej nadarzającej się okazji.

Urlop to czas odpoczynku i zwykle chcemy spędzać go wygodnie, bez zbędnego wysiłku. Wystarczy przyjrzeć się jaki jest model spędzania urlopu nad morzem lub nad jeziorami. Plaża, spacer, lody, piwo, impreza, ale pod warunkiem, że pogoda jest dobra. Niewielu zwiedza miejscowość, w której przebywa lub najbliższą okolicę. Jeśli pogoda nie pozwala na plażowanie i kąpiel, to wielu urlopowiczów rezygnuje z wyjazdu. Tymczasem urlop można wykorzystać na coś więcej niż tylko leniuchowanie nad wodą. Wrażeń będzie więcej, wspomnień również.

Jedną z propozycji jest zwiedzanie zamków krzyżackich, które są nie tylko na Warmii i Mazurach, ale również na Pomorzu. Nie ograniczajmy się tylko do Malborka, ba zamków jest kilkadziesiąt (spis zamków – https://discover.pl/Polska/zamki-w-polsce/zamki-krzyzackie-w-polsce/). Można posiłkować się mapą i wybrać zamki, które są w pobliżu miejsca naszego wypoczynku. Zresztą niektóre zamki można zwiedzić po drodze. Zamiast pędzić autostradą nad morze (czytaj: stać w korku), warto zjechać kilkanaście kilometrów, by zobaczyć naprawdę ciekawe miejsca.

Pierwszym dużym zamkiem, który warto zobaczyć „po drodze” jest Zamek Bierzgłowski niedaleko Torunia. Zamek powstał w końcu XIII wieku jako murowana budowla na miejscu wcześniejszego grodu. Zbudowany został na planie czworoboku z dwoma prostopadłymi skrzydłami. Od przedzamcza oddzielony był podwójnymi murami i fosą z wodą. Przedzamcze również było otoczone murami i fosą. Czworobok zamku zamykały dwa budynki, pozostałe boki stanowił mur obwodowy z bramą wjazdową od przedzamcza. Po wojnie trzynastoletniej zamek stał się własnością miasta Torunia. Kilkakrotnie niszczony w pożarach i odbudowywany, w 1933 roku został wykupiony przez diecezję chełmińską. Po II wojnie światowej był tam Zakład Opieki Społecznej, dopiero w 1992 roku przejęty ponownie przez władze kościelne na Diecezjalne Centrum Kultury. Do zamku Bierzgłowskiego można dojechać przez Toruń, w którym można pospacerować po starym mieście, zahaczając o pozostałości po zamku krzyżackim.

Kolejny zamek, który chcielibyśmy polecić, a leży tuz przy trasie, to zamek w Gniewie, zbudowany na przełomie XIII/XIV wieku (zobacz- https://discover.pl/zamek-w-gniewie/ ). Zamek zbudowany na planie czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem. Po wojnie trzynastoletniej został siedzibą starostów polskich. Jednym z nich był Jan Sobieski, który na przedzamczu zbudował pałac dla swojej żony. Zamek jest użytkowany jako hotel, ale można go zwiedzać. Odbudowano go ze zniszczeń w latach 1968-1974, wracając do średniowiecznego wyglądu. Można naocznie przekonać się jak wyglądał jeden z ważniejszych zamków krzyżackich na lewym brzegu Wisły. Jeśli interesują nas inne zamki, na przykład na Warmii lub Mazurach, skorzystajmy z mapy dostępnej na stronie.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

2 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

5 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

6 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

8 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

8 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

19 godzin ago