Wszyscy spece od turystyki podniecają się tym, że niedaleko Jaworzna znajduje się Trójkąt Trzech Cesarzy. Daleko na południe, w miejscu, gdzie Przemsza wpada do Wisły, czyli w Czarnuchowicach znajduje się Zakątek Dwu Cesarzy. Przed 1918 rokiem pośrodku, tam, gdzie teraz jesteśmy był Śląsk Pruski, na zewnątrz panowali Habsburgowie.

Idziemy odwiedzić to zapomniane przez speców od promocji lokalnych osobliwości miejsce. Cel naszej włóczęgi zlewa się z wiaduktem. Wbrew pozorom jest bardzo niedostępny. Trzeba być zwariowanym miłośnikiem takich bezdroży, aby przyjść tutaj. Dlatego sam o sobie mówię czubek na czubku.

Oto lewy brzeg Wisły. Królowa jest nieco spieniona. Drogi brak, trzeba pokonać między innymi lany sięgających po pas pokrzyw. Dalszej drogi wzdłuż lewego brzegu Wisły brak. W trakcie przedzierania się trafiamy na owalne bajoro. Może to być lej po bombie, może to być skutkiem wybuchu pocisku artyleryjskiego.

Zatem w drodze do celu wkraczamy w lany pokrzyw. Zawracać teraz byłoby bardzo niezręcznie. Brniemy dalej. Teraz naszym celem jest Przemsza. Jej wał od strony województwa małopolskiego był koszony.

Przemsza to w znacznej części Wisła, która uprzednio przepuszczono przez toalety Śląska. W sobotę 14 września była wyjątkowo niewyczuwalna.

Ponownie zbliżyliśmy się do Wisły. Cel naszej wyprawy znajduje się tuż za tablicą. Miejsce to jest zasadniczo opuszczone, ale po tej instalacji widać, że był tutaj Waldemar Rudyk z Chełmku i coś naplótł.

Przeszliśmy za tablicę i dowiadujemy się, kto tu jest najważniejszy. Na lewo Wisła, na prawo Przemsza. To gdzieś stąd Marek Kamiński rozpoczął swój spływ do Gdańska.

Oto samo sedno naszego wypadu. Wszak było nas dwóch. Teraz na lewo Przemsza, na prawo Wisła. Królowa jest ciągle spieniona.

Przemsza tego dnia była nie do odróżnienia od Wisły i co najdziwniejsze niewyczuwalna.

Rzeki rozpoznajemy po tym, że w Wiśle rozwijają się pędy wywłócznika. W Przemszy w tej samej okolicy rządzi rdestnica. Tam, gdzie obie rzeki stały się jednością rządzi mietlica.

Wracamy do Czarnuchowic przemierzając wąski czubek.

A dalej bez zmian. Idziemy trzymając się prawego brzegu Przemszy. Pokrzywy rządzą. A wystarczyłoby aby ktoś napisał co tu jest i chociaż raz w tygodniu wybrał się na przejażdżkę kosiarką. Generalnie od 2014 roku, kiedy byliśmy w tym miejscu ostatnio tu nie zaszła zmiana.
Piotr Grzegorzek

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ruszyły zapisy na półkolonie dla dzieci z MathRiders

Wakacje są tuż tuż, a Centrum Nauczania Matematyki MathRiders w Jaworznie przygotowało specjalną ofertę półkolonii…

2 godziny ago

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

14 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

19 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

20 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

20 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

20 godzin ago