Ocieplanie dachu skośnego – ważne informacje dla budujących domy

Odpowiednia termoizolacja dachu skośnego wpływa na energooszczędność całego budynku. Przy wyborze materiału izolacyjnego warto zwrócić uwagę na parametr lambda. To współczynnik przewodzenia ciepła materiału izolacyjnego. Im jest niższy, tym zużywa się mniej energii do ogrzania domu, a to przekłada się na znaczne korzyści finansowe. Przepisy budowlane, które podniosły normy o prawie 10 procent, funkcjonują już od dwóch lat. Kolejna ich zmiana nastąpi w 2021 roku. Dlatego warto już teraz wybrać rozsądną formę poprawy komfortu życia i zastosować materiały o najwyższych parametrach izolacyjnych.

 

Zmiany, które nastąpiły w styczniu 2017 roku, spowodowały, że dach – zarówno płaski, jak i skośny –musi być teraz cieplejszy. Wartość współczynnika przenikania ciepła (Uc) dla dachu skośnego nie może przekroczyć 0,18 W/(m2K). Dla przypomnienia, do końca 2016 roku dopuszczalne Uc wynosiło 0,20 W/(m2K). Jednak za dwa lata (w 2021 roku) wartość współczynnika zmniejszy się o kolejne 0,03 W/(m2K). Co to oznacza dla budujących domy? Konieczność stosowania takich produktów, które już teraz spełniają nowe parametry, bez układania grubszej warstwy izolacji.

Najpopularniejszym, tradycyjnym materiałem izolacyjnym do dachów skośnych jest wełna mineralna. Aby osiągnąć wymagany przepisami współczynnik, należy ją układać w warstwach o łącznej grubości 30 cm. Na taką grubość zwykle składają się dwie warstwy wełny – pierwsza ułożona pomiędzy krokwiami, a druga pod nimi. Takie rozwiązanie izolacji poddasza od lat uchodzi za optymalne. Wełna mineralna climowool to materiał niepalny i łatwy w aplikacji. Zróżnicowane grubości oraz precyzyjnie określony współczynnik przewodzenia ciepła pozwalają na wybranie produktu odpowiedniego do potrzeb oraz spełniającego najnowsze normy cieplne. Maty z mineralnej wełny szklanej climowool przeznaczone do izolacji poddasza występują w 3 wariantach: DF1, DF35 i DF33. Różnią się one od siebie współczynnikiem lambda. Przy zastosowaniu wełny mineralnej climowool DF1 o współczynniku lambda 0,039 na pierwszą warstwę ocieplenia o grubości 15 cm i drugą również o grubości 15 cm otrzymujemy współczynnik przenikania ciepła Uc o wartości 0,15 W/(m2K), co przy obecnych przepisach i planowanej zmianie jest rozwiązaniem zadowalającym. Możemy jednak zadbać o to, żeby nasz dom był jeszcze cieplejszy. Przy zastosowaniu wełny climowool DF35 o współczynniku lambda 0,035 na obu warstwach o tych samych grubościach obniżamy współczynnik Uc do 0,138 W/(m2K). Jednak najlepsze parametry uzyskuje wełna climowool DF33 o współczynniku lambda 0,033, gdy zastosujemy odpowiednio grubości 15 cm i 15 cm, współczynnik Uc wynosi 0,132 W/(m2K).

Źródło, fot. i grafika: Climowool

Artykuł sponsorowany

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

15 godzin ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

1 dzień ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

1 dzień ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

2 dni ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

2 dni ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

2 dni ago