Czym są ekologiczne środki czystości?

O ekologicznych produktach słyszy się dziś jak mało kiedy. Ze względu na rosnącą świadomość na temat zmian zachodzących w środowisku na skutek działalności człowieka, coraz więcej osób stara się prowadzić eko styl życia. Pomóc naszej planecie można nawet poprzez wybieranie podczas zakupów odpowiednich produktów. Mowa tu między innymi o ekologicznych środkach czystości.

 

Od linii produkcyjnej po półkę sklepową

Słowo “ekologiczny” może dziś znaczyć naprawdę wiele. Wskazywać może na proces produkcyjny artykułu, jego skład / zawartość, miejsce pochodzenia bądź jego biodegradowalność. W najlepszym przypadku na wszystkie te aspekty na raz. By móc powiedzieć o danym środku czystości, czy jest ekologiczny, powinniśmy zapoznać się dokładnie z tym, jak powstaje, co zawiera, w jakim opakowaniu jest sprzedawany oraz oczywiście, jaka jest polityka firmy dotycząca ekologii.

Nasz zakup więc powinien poprzedzić odpowiedni research. Często produkty opatrzone są nazwą sugerującą, że dany produkt jest ekologiczny, choć w rzeczywistości można im zarzucić szkodliwe działanie dla środowiska. Tego typu artykuły często próbują zmylić nas przedrostkiem “eko-” i ciekawym designem opakowania, a po dokładnym zgłębieniu ich składu bądź pochodzenia okazuje się, że w zasadzie w kwestii ekologiczności nie różnią się tak bardzo od zwykłych produktów, które sprzedaje każda hurtownia środków czystości.

Dokładnie przeanalizuj proces produkcji

Jeśli chcesz zakupić środek czystości, który jest naprawdę ekologiczny, zacznij od zbadania, w jaki sposób oraz gdzie powstaje. Skład produktu jest oczywiście rzeczą jawną oraz dostępną każdemu konsumentowi. Sprawdź więc, czy proszek bądź płyn, który Cię zainteresował, posiada szkodliwe dla środowiska substancje. W artykułach do prania powinno unikać się zeolitów oraz fosforanów, jeśli chcemy być ekologiczni. Chociaż detergenty te są bardzo skuteczne w kwestii usuwania zabrudzeń z odzieży, to usuwane wraz z wodą podczas prania dostają się do środowiska, na które wpływają już negatywnie.

Oprócz tego zwróć uwagę na ważny aspekt, jakim jest miejsce produkcji. Sama już lokalizacja fabryki wiele nam mówi o polityce firmy. Ważne jest, by była oddalona od naturalnego miejsca zamieszkania zwierząt oraz, by w ekologiczny sposób zarządzała swoimi odpadami, na przykład poprzez efektywne i regularne oczyszczanie ścieków powstałych w wyniku procesu produkcyjnego. Warto też zapoznać się z tym, skąd producent czerpie energię do zasilania swojego zakładu. W najlepszym przypadku, taka hala produkcyjna zasilana będzie przez odnawialne źródło energii. Sprawdź też, z czego stworzone zostało opakowanie produktu, oraz, czy materiał ten jest biodegradowalny. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem będzie materiał papieropodobny, np. tektura, która podlega recyklingowi.

Ekologiczny oraz hipoalergiczny

Pojęcia te bardzo często występują obok siebie i są nieraz używane przez producentów zamiennie. O hipoalergiczności danego produktu mówi się wtedy, kiedy składa się on z łagodnych dla skóry związków. Mówi się, że są one “hipoalergiczne”, ponieważ ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej skórnej na te składniki jest bardzo niskie. W praktyce znaczy to tyle, że hipoalergiczny artykuł jest bezpieczny dla osób z wrażliwą, skłonną do atopii skórą, która charakteryzuje zazwyczaj alergików. Produkty takie znaleźć można w hurtowniach chemii gospodarczej, takich jak Europe Distribution Group specjalizująca się w chemii niemieckiej https://b2b.europedg.pl/kategorie-produktow/chemia-niemiecka-hurtownia.

Jeśli zależy nam na wyborze środka czystości, którego zakup będzie równoznaczny z dbaniem o nasze środowisku, zwrócić uwagę musimy na wszystkie z powyższych aspektów. Ważny jest skład, opakowanie, proces produkcyjny oraz miejsce powstawania produktu. Znając każdy z nich jesteśmy w stanie powiedzieć, czy dany produkt jest naprawdę ekologiczny.

agencja

View Comments

  • Używam biodegradowalnych środków czystości biozym, które nie zawierają agresywnej chemii i przyspieszają rozkład ścieków. Kanalizacja jest drożna, bez odorów czy kożuchów.

Recent Posts

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

6 godzin ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

21 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Jaworznie

W Jaworznie odbędą się uroczystości związane z 233. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wydarzenia rozpoczną…

23 godziny ago

Pożar przy ul. Mysłowickiej

Pożar w okolicy ul. Mysłowickiej w Jaworznie. Paliły się tamtejsze nieużytki. Informację o pożarze dyżurny…

1 dzień ago

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – czy jaworznianie świętują?

My Polacy szczególnie lubimy wszelkie święta patriotyczne. Nic więc dziwnego, że 2 maja świętujemy wespół…

1 dzień ago

Prezydent Silbert zaprosił na spotkanie radnych opozycji

Opozycyjni radni KO zostali zaproszeni na spotkanie z prezydentem Silbertem. Skład Rady Miasta po wyborach…

1 dzień ago