Categories: DługoszynDzielnice

Długoszyn na kartach historii – Ochotnicza Straż Pożarna w Długoszynie

Powstawanie ochotniczych straży pożarnych na terenie zaboru austriackiego było w drugiej połowie dziewiętnastego stulecia zjawiskiem powszechnym. Na terenie Galicji i Wielkiego Księstwa Krakowskiego, do którego należał wówczas teren dzisiejszego Jaworzna coraz częściej wybuchały wielkie pożary, trawiąc w ten sposób całe wsie i miasteczka.

Wiązało się to z faktem, że ich zabudowa była w większości drewniana. Doskonałym tego przykładem było wspomniane Jaworzno, które 30 lipca 1878 roku spłonęło niemal całkowicie. Dlatego też władze austriackie zachęcały i zezwalały na powoływanie tego typu organizacji, mając na względzie skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi żywiołami. Nie inaczej było w Długoszynie.

Uchwała z 1894 roku, powołująca OSP w Długoszynie

Dnia 15 lipca 1894 roku Rada Gromadzka wsi Długoszyn podjęła uchwałę o powołaniu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz zakupie sikawki, czego dokonano 17 lutego 1898 roku za kwotę 400 złotych reńskich. Długoszyńska OSP była drugą najstarszą jednostką strażacką tego typu na terenie Jaworzna. W 1906 roku wybudowano specjalną szopę, w której przechowywano sprzęt strażacki. Budowa obiektu spoczęła na barkach lokalnego cieśli, Macieja Nieużyły. Komendantem OSP był wówczas Stanisław Parys. W okresie międzywojennym członkowie straży nie tylko gasili pożary, ale także prowadzili szeroko zakrojoną pomoc społeczną oraz organizowali rozmaite festyny, zabawy, a także zbiórki pieniężne.

Długoszyńscy strażacy, rok 1925

Uchwałę o budowie własnej remizy podjęto 2 maja 1922 roku, lecz udało się ją zrealizować dopiero dekadę później, kiedy powołano do życia Komitet Społeczny Budowy Domu Strażaka. W skład komitetu wchodzili m.in. Franciszek Guja, Szczepan Kolka, Michał Ogórek. Budowę rozpoczęto w 1934 roku. Brali w niej udział m.in. J. Baran, P. Jaromin, S. Wierzba, Sz. Kolka, J. Majewski, L. Radomski. Remizę ukończono w lipcu 1938 roku. Oddano ją do użytku w obecności znakomitych gości, przedstawicieli lokalnych straży pożarnych, przedstawicieli powiatu, gminy oraz zakładów pracy. W Czasie II wojny światowej organizacja przeżywała regres, lecz niemal natychmiast po jej zakończeniu dokonano ponownej reorganizacji długoszyńskiej OSP, usprawniając jej funkcjonowanie. Pierwszym powojennym prezesem został Piotr Jaromin, a naczelnikiem Ludwik Radomski. W tamtym czasie piętro remizy przeznaczono na salę lekcyjną, gdyż stary budynek Szkoły Ludowej nie był w stanie pomieścić wszystkich dzieci. Stan taki utrzymywał się do 1966 roku. Przez jakiś czas mieściła się tam także osiedlowa biblioteka, a także punkt zabiegowy służby zdrowia. W kolejnych latach prezesami OSP byli Jerzy Jaroń, Zygmunt Szyndler, Bronisław Głód i Walerian Dziubek, naczelnikami zaś Bronisław Żyłka, Szczepan Szymocha, Stanisław Nieużyła oraz Bronisław Guja.

Uroczystości poświęcenia i przekazanie sztandaru, rok 1958

W 1950 roku OSP Długoszyn otrzymała fundusze z gminy Szczakowa na zakup motopompy Leopolia- M 80, a także własnego wozu strażackiego. Równie ważnym w dziejach organizacji był rok 1958. Wówczas to, społeczeństwo Długoszyna w ramach podziękowań za działalność lokalnych strażaków, ufundowało tejże organizacji sztandar. Został on poświęcony i uroczyście przekazany członkom OSP. Uroczystości te miały także charakter państwowy. W tym samym roku strażacy wybudowali w ramach czynu społecznego park strażaka, w którym przez wiele lat odbywały się festyny, dożynki oraz wiele innych lokalnych uroczystości. Przez wszystkie lata swojego istnienia organizacja ta czynnie uczestniczyła we wszystkim ważnych wydarzeniach, zarówno świeckich jak i religijnych i tak jest zresztą do dnia dzisiejszego.

Długoszyńska OSP przez lata swojego istnienia była nagradzana wieloma pucharami, nagrodami, dyplomami i wyróżnieniami, do dziś stanowiąc integralną część lokalnej tożsamości i kolorytu, ciesząc się jednocześnie olbrzymim zaufaniem społecznym. Jarosław Sawiak

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Ruszyły zapisy na półkolonie dla dzieci z MathRiders

Wakacje są tuż tuż, a Centrum Nauczania Matematyki MathRiders w Jaworznie przygotowało specjalną ofertę półkolonii…

3 godziny ago

Ogłoszono wyniki naboru w programie „Mieszkanie za remont”

Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie opublikował wykaz osób uprawnionych do wynajmu lokali w ramach…

14 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 2 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 2 maja. 2…

19 godzin ago

Miasto sprzedaje działki przy ulicy Jesionowej

Miasto Jaworzno oferuje na sprzedaż działki budowlane, które znajdują się przy ul. Jesionowej. Na sprzedaż…

20 godzin ago

Oleje do ochrony podłóg zewnętrznych: Czy warto inwestować w ich zastosowanie?

Podłogi zewnętrzne narażone są na różnorodne czynniki atmosferyczne, w tym deszcz, śnieg, promieniowanie UV oraz…

20 godzin ago

Klucz do sukcesu: Jak badania rynku wpływają na rozwój twojej firmy

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, zrozumienie potrzeb i oczekiwań klientów jest fundamentem skutecznego zarządzania…

20 godzin ago