Odzież bhp. Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

REKLAMA

Ochrona pracownika w miejscu jego pracy stanowi kluczowy aspekt dla pracodawcy. Przepisy BHP powinny zapewniać wysoki poziom nie tylko na stanowisku pracy, ale też poprzez zapewnienie dostosowanej do miejsca pracy odzieży ochronnej.

W jaki sposób więc zapewnić pracownikowi najlepszą możliwą ochronę przed występującymi w zakładzie pracy zagrożeniami. Zakłady pracy oprócz podstawowej ochrony, muszą stosować jednocześnie odpowiednie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa BHP i ppoż. W jaki sposób zminimalizować wystąpienie niebezpiecznych sytuacji poprzez dobranie odzieży ochronnej dla pracownika?

Na co zwrócić uwagę przy dobraniu odzieży ochronnej BHP?

Przede wszystkim aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa pracownika podstawą działań pracodawcy powinna być miarodajna i obiektywna ocena ryzyka zawodowego na stanowisku pracy, którą zajmują się służby BHP, a następnie na tej podstawie dobrana odzież ochronna.

Jest to przeważnie związane ze niezidentyfikowaniem potencjalnych zagrożeń występujących w miejscu pracy, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla pracownika podczas wykonywania codziennych czynności w pracy. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór dostępnej odzieży multiochronnej, która jest w stanie dostarczyć ochronę na długi czas nawet przed występowaniem czynników z zewnątrz. Dobry sklep z odzieżą BHP posiada swoim asortymencie bardzo wiele rodzajów odzieży BHP.

Do kluczowych aspektów, na jakie szczególnie trzeba zwrócić uwagę należą potencjale ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w miejscu pracy, zwrócenie uwagi na panujące w miejscu pracy zmienne warunki atmosferyczne oraz potencjalny czas wiążący się z wystawieniem na ryzyko niebezpieczeństw, oraz komfort użytkownika samej odzieży podczas pracy.

Zasady odpowiedniego doboru odzieży BHP

Tutaj również kluczowy jest aspekt oceny wystąpienia zagrożenia. Konieczne jest przeprowadzenie oceny przed czym strój powinien chronić pracownika oraz, w jakich obszarach lub działach wymagane jest zakładanie ubrań ochronnych. Do tego dochodzi spełnienie przez ubrania ochronne norm, jakie odzież powinna spełniać.

Konieczne w ochronie BHP jest przeanalizowanie stanu odzieży pod kątem jej ilości oraz jakości i ocenienie jej zalet i wad, a także analizy, które modele należy dokupić. Przy tym należy pamiętać o dokonywaniu prana i regularnego zabezpieczania odzieży w specjalistyczny sposób. Pozwoli to na dłuższe zachowanie jej funkcji ochronnych i dłuższe bezpieczniejsze użytkowanie.

Odzież BHP musi także być poddana na miejscu pracy sprawdzeniu w  rzeczywistych warunkach pracy w jakiej będzie się znajdować. Ważne jest zwrócenie uwagi na zachowanie odzieży w zwiększonej temperaturze pomieszczenia oraz w sytuacji zetknięcia się np. z chemikaliami. Dlatego też można dokonać gruntownego sprawdzenia odzieży jeszcze przed zakupem co pozwoli na sprawdzenie jej autentycznej użyteczności na miejscu.

Odzież robocza już na końcowym etapie doboru powinna być poddana sprawdzeniu przez pracowników. Czy jest ona w stanie zapewnić wydajną ochronę oraz czy pracownik jest w stanie bez problemu wykonywać ruchy ciałem, które nie będą ograniczać jego ruchów.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki