500 zł mandatu dla nieodpowiedzialnych właścicieli psów w Jaworznie

Nieodpowiedzialni opiekunowie psów wciąż są zmorą nie tylko blokowisk i osiedlowych parków, ale coraz częściej niestety również niedzielnych spacerów w pozornie spokojnych, odludnych miejscach.

Spokojni mogą być opiekunowie, którzy pamiętają o zasadach stosowania smyczy i kagańców u swoich czworonogów.
REKLAMA

Walkę z osobami, które nie lubią sprzątać, już dawno wypowiedziała Spółdzielnia Mieszkaniowa Górnik. Przypomnijmy, że na terenie osiedla Podwale pojawiły się nowe, charakterystyczne kosze na śmieci, które w rzeczywistości są pojemnikami na psie odchody. Dodatkowo pojawiły się na nich stosowne naklejki informacyjne.

Pojemniki pojawiły się dzięki współpracy z jaworznicką policją i okazała się na tyle skuteczna, że cuchnący problem psich odchodów może zostać rozwiązany na stałe. A gdyby ktoś jednak nadal nie był przekonany do konieczności sprzątania po czworonogu?

Jak informuje rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego – zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Jaworzna właściciel psa udając się z nim w miejsce ogólnodostępne, powinien mieć nad nim stały i skuteczny nadzór. Ważnym obowiązkiem, z jakiego powinien wywiązywać się właściciel psa, jest sprzątanie zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzę na terenach przeznaczonych do użytku publicznego.

Właściciele zwierząt niewywiązujący się z nałożonych przez prawo obowiązków muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi. Niedopełnienie tego obowiązku grozi mandatem w wysokości od 20 do nawet 500 zł. Ponadto powinniśmy pamiętać o tym, że wszelkie zanieczyszczenia w tym również psie odchody znajdujące się na terenie m.in. bloków mieszkalnych, które nie zostały przez nikogo uprzątnięte, należy zgłaszać administratorowi danego terenu.

Szczegółowe przepisy znajdują się w rozdziale 6. Regulaminu utrzymania porządku i czystości na terenie miasta Jaworzna.

Spore kontrowersje wśród mieszkańców wzbudził przypadek 77-letniego mieszkańca osiedla Stałego, który końcem sierpnia wybrał się na niezbyt szczęśliwą rowerową przejażdżkę. Jak sam opisywał zdarzenie – w czasie przejażdżki przez las napotkał na swojej drodze spacerowiczów, kiedy się do nich zbliżył, zza drzew wyskoczył na niego pies. Pies ugryzł 77-latka w piętę, co potwierdza obdukcja lekarska. Kiedy ten próbował się bronić i odgonić od siebie psa, został uderzony kawałkiem drewna w głowę przez właściciela psa.

Wobec takich sytuacji nie można przejść obojętnie. A może wystarczyło po prostu zapobiec jej, stosując się do zaleceń regulaminu wspomnianego przez urzędników? No właśnie. Warto być przyzwoitym.

 

Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe i ochrona przed bezdomnymi zwierzętami
§ 17
1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.

§ 18
1. Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, a w szczególności psy, należy:
1) prowadzenie psów na uwięzi, a psów zagrażających otoczeniu i psów ras uznawanych za agresywne oraz ich mieszańców dodatkowo w kagańcu,
2) stały skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi (zwolnienie psów ze smyczy jest dozwolone wyłącznie na terenie nieruchomości należycie ogrodzonej, w sposób uniemożliwiający jej opuszczenie przez psa i wykluczający dostęp osób trzecich, odpowiednio oznakowanej tabliczką ze stosownym ostrzeżeniem),
3) usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez psy i inne zwierzęta na terenach przeznaczonych do użytku publicznego; obowiązek ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych, korzystających z pomocy psów-przewodników lub psów-opiekunów.
2. Zabrania się:
1) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych do obiektów użyteczności publicznej, z wyłączeniem obiektów przeznaczonych dla zwierząt, jak schroniska, lecznice, wystawy itp.; zakaz ten nie dotyczy osób niepełnosprawnych, korzystających z pomocy psów-przewodników lub psów-opiekunów,
2) wprowadzania psów i innych zwierząt domowych na teren placów gier i zabaw, piaskownic dla dzieci,
3) kąpania psów i innych zwierząt domowych w miejscach wykorzystywanych do kąpieli.
§ 19
Utrzymujący gady, płazy, ptaki i owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.
§ 20
Ochrona ludzi przed zagrożeniami ze strony zwierząt domowych, które uciekły, zabłąkały się lub zostały porzucone przez człowieka jest realizowana przez Gminę poprzez interwencyjne wyłapywanie zwierząt, zapewnienie im opieki i schronienia.

przeczytaj też: 

Koniec z psimi odchodami na Podwalu

 

historia pogryzienia przez psa:

“Najpierw pogryzł mnie pies, później pobił właściciel psa”

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Wszystko ładnie i pięknie ujęte ale z egzekwowaniem tych przepisów niestety właściciele piesków mają problem.Dlaczego Straż Miejska patroluje miasto w samochodach? Powinna robić to pieszo i zająć się wreszcie tym problemem na osiedlach.