Tlenek węgla (CO), zwyczajowo zwany czadem, powstaje w wyniku niepełnego spalania spowodowanego brakiem tlenu niezbędnego do całkowitego spalania. Gaz ten jest wyjątkowo niebezpieczny ze względu na jego właściwości – jest bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Jak mieszkańcy Jaworzna mogą się uchronić przed tym cichym zabójcą? Sezon grzewczy jest już w pełni, dlatego warto przypomnieć jak bronić się przed czadem.

REKLAMA

Jak działa czad? Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, ponieważ łatwiej niż tlen łączy się z hemoglobiną. Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci.

Co jest najczęstszą przyczyną zatrucia czadem? Niesprawne przewody kominowe w budynków, wadliwe lub niesprawne urządzenia grzewcze, nieodpowiednia ich eksploatacja, ale też niedrożna wentylacja pomieszczeń.

Co należy do objawów zatrucia czadem? Są to m.in. zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, osłabienie, konwulsje, wymioty,zwolniony oddech, zaburzenia tętna czy utrata przytomności.

Jak się przed tym niebezpiecznym gazem bronić? Przede wszystkim należy sprawdzać przewody kominowe i grzewcze, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, upewnić się, że kratki wentylacyjne nie są zatkane ani zasłonięte, często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania, a najlepiej zostawiać nawet minimalnie uchylone okno, zainstalować czujniki alarmowe wykrywające tlenek węgla w pomieszczeniach, w których odbywa się proces spalania.

W wypadku zaobserwowania objawów takich jak duszności, ból i zawroty głowy, nudności, gdy istnieją przesłanki, że mogą być one wynikiem zatrucia czadem, natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i skonsultować się z lekarzem.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki