Kategorie szlabanów parkingowych i ich charakterystyka

„Szlaban” jest pojęciem pochodzącym z języka niemieckiego. Oznacza on ruchomą zaporę, blokadę. Nie bez powodu więc, w języku potocznym używa się słowa „szlaban”, jako zakazu oraz ograniczenia. Szlaban parkingowy ma za zadanie kontrolować przepływ pojazdów i zapewnić bezpieczeństwo. W przedsiębiorstwach służy monitorowaniu przyjazdów i wyjazdów gości oraz pracowników.

Szlabany parkingowe – kategorie

Szlabany można podzielić na kilka sposobów, w zależności od czynnika kategoryzującego. Ze względu na jednostkę napędową mówi się o szlabanach elektrohydraulicznych i elektromechanicznych. Szlabany elektromechaniczne posiadają motoreduktor z silnikiem i przekładnią ślimakową. Nie ma konieczności ich specjalistycznej konserwacji, wystarczy jedynie okresowy przegląd. W szlabanach elektrohydraulicznych pracą kierują pompa i tłoki wykorzystujące ciśnienie cieczy. Ten typ szlabanów ma dużą intensywność pracy i żywotność. W ich przypadku, konieczna jest okresowa konserwacja.

Kategorie szlabanów, a typ ramienia

Bazowym elementem szlabanu jest ramię z przegubem i korpus z siłownikiem. W zależności od modelu, szlaban może być wyposażony także w fotokomórkę, centralę sterującą, terminal, odbiornik radiowy, naklejki ostrzegawcze i klucz bezpieczeństwa. W szlabanach ręcznych, ramię podnosi się ręcznie, aż do pozycji pionowej. Do całkowitego wyprostu ramienia, konieczne jest użycie klucza. Obecnie bardzo rzadko wykorzystuje się ten typ szlabanu. Najczęściej można go spotkać przy niewielkich sklepikach lub stacjach benzynowych nieczynnych nocą. Wyróżnia się także szlabany półautomatyczne – wspomagane podczas unoszenia ramienia oraz szlabany automatyczne, którymi steruje się przy pomocy nowych technologii. Najważniejszym elementem przy szlabanie automatycznym jest centrala sterująca. Dzięki niej można otwierać szlaban pilotem, kartą lub guzikiem zamontowanym w portierni.

Co jest ważne przy wyborze szlabanu?

Oczywistym jest, że w zależności od miejsca wykorzystania szlabanu, częstotliwość jego pracy jest inna. Dlatego należy zwrócić uwagę na informację o liczbie cykli otwierania i zamykania na dobę, którą może wykonać dany model. Do małych i średnich przedsiębiorstw wystarczy szlaban z 1000 cykli otwarć na dobę. Na dużych parkingach, niezbędne jest umieszczenie szlabanu z 10 000 cykli otwierania i zamykania na dobę. Bardzo istotna jest także długość ramienia szlabanu. Im dłuższe ramię, tym dłuższy czas otwierania, większa siła na jednostkę napędową i szybsze zużycie.

Redakcja jaw.pl

Redakcja portalu jaw.pl jest do Państwa dyspozycji. Podejmujemy każdy temat związany z życiem miasta Jaworzna oraz z Państwa problemami. Polecamy również usługi promocyjne i reklamowe na terenie miasta Jaworzno.

Recent Posts

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto będzie kandydował z woj. śląskiego?

Za nieco ponad miesiąc, bo 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Z 13…

5 godzin ago

Jaworzno mało znane – Och, Karol

Celem naszej dzisiejszej, historycznej wędrówki jest miejsce trudno dostępne, ukryte w zaroślach i leśnych gąszczach,…

11 godzin ago

​Życzenia dla strażaków z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka

​Na co dzień z narażeniem własnego życia walczą z żywiołami, ratują ludzkie życie i dobytek.…

12 godzin ago

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 5 maja to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele…

13 godzin ago

Obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się na Rynku w Jaworznie. Przedstawiciele…

1 dzień ago

Z czym nosić mokasyny na grubej podeszwie?

Mokasyny damskie to jeden z mocnych modowych trendów, które utrzymują się od wielu sezonów. Nic…

2 dni ago