Gmina Jaworzno pozyskała od dotychczasowego właściciela – Lasów Państwowych – Park im. Lotników Polskich na Osiedlu Stałym! Oznacza to gruntowną przebudowę tego już mocno zaniedbanego skrawka Jaworzna.

REKLAMA

Gmina Jaworzno otrzymała tereny parku nieodpłatnie od dotychczasowego właściciela – Lasów Państwowych. Są to trzy działki, gdzie zlokalizowane są m.in. miasteczko rowerowe, plac zabaw i amfiteatr. Dzięki temu gmina może zagospodarować teren według oczekiwać mieszkańców.

MZNK w Jaworznie przeprowadził już oględziny amfiteatru i jego zaplecza. Niestety, obiekt jest w fatalnym stanie technicznym i zostanie rozebrany.

– Mając na uwadze bezpieczeństwo osób odwiedzających park podjęliśmy decyzję o rozbiórce muszli koncertowej. Obecny budynek amfiteatru nie spełnia współczesnych standardów. Jego miejsce może zająć nowoczesny, wielofunkcyjny plac, który latem może pełnić funkcję sceny na koncerty i występy, kina plenerowego, a zimą przeistoczyć się w lodowisko. Dzięki nowej inwestycji mieszkańcy otrzymają obiekty parkowe z prawdziwego zdarzenia – powiedział dyrektor MZNK w Jaworznie Tomasz Jewuła.

Koszt całej modernizacji to miliony złotych, dlatego miasto liczy na pozyskanie funduszy z Unii Europejskiej na ten cel.

Już w 2014 roku prowadzono konsultacje społeczne w sprawie parku. Jakie są więc założenia? Jak czytamy na stronie Miejskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie: „Podstawowym założeniem rewitalizowanego Parku ma być stworzenie atrakcyjnej, otwartej i dostępnej dla wszystkich przestrzeni zielonej, która będzie służyć mieszkańcom Jaworzna. W parku może powstać m.in. strefa reprezentacyjna przy wejściu od alei Tysiąclecia, dalszy jej przebieg będzie osią wizytową parku aż do fontanny na końcu alei, już istniejący plac zabaw będzie stanowił strefę zabaw dla najmłodszych. Amfiteatr będący w złym stanie technicznym zastąpi wielofunkcyjny plac, który latem ma pełnić funkcję sceny na koncerty i występy, kina plenerowego i innych aktywności, w zimie natomiast może przeistoczyć się w lodowisko. Przebudowie ulegnie miasteczko rowerowe, które będzie prawdziwym placem ćwiczeń umiejętności dla rowerzystów. Mieszkańcy nie zapomnieli o czworonożnych towarzyszach, dla nich może powstać odgrodzony wybieg z przeszkodami. Całość strefy wypoczynku uzupełnią ławki, stoliki, hamaki i kwietna łąka umożliwiająca piknikowanie na trawie”.

 

1 KOMENTARZ