środa, 24 kwietnia, 2024

Świerzb u psa. Jak zdiagnozować i leczyć

Strona głównaInformator / Materiały zewnętrzneŚwierzb u psa. Jak zdiagnozować i leczyć

Świerzb u psa. Jak zdiagnozować i leczyć

- Advertisement -

Z niepokojem obserwujesz, jak Twój pies coraz częściej się drapie i to drapanie jest coraz intensywniejsze? Nie czekaj, tylko czym prędzej zabierz swojego ulubieńca do weterynarza, bo to może być świerzb, a z nim nie ma żartów. Świerzb u psa wymaga dobrej diagnostyki i długotrwałego leczenia.

Czym jest świerzb u psa

Jak rozpoznać świerzb

Jak leczyć świerzb u psa

Czym jest świerzb u psa

Twojego psa mogą zaatakować różnego rodzaju pasożyty, wśród których najbardziej powszechnym jest właśnie świerzbowiec, należący do roztoczy. Świerzbowiec żeruje nie tylko na psach czy kotach, ale również na zwierzętach hodowlanych, w tym nawet krowach. Czasem może się zdarzyć, że pasożyt ten za swojego żywiciela obierze sobie człowieka. Zatem trzeba bardzo uważać, gdyż świerzb jest chorobą bardzo zaraźliwą. Aby ograniczyć do minimum szansę przeniesienia świerzbu na Twojego psa, zadbaj o czystość przedmiotów, którymi pielęgnujesz swojego pupila, np. szczotki.

Kiedy już dojdzie do nieszczęścia i pasożyt znajdzie się na naskórku psa, drąży w nim korytarze, w których składa jaja. Z nich po mniej więcej 3 do 5 dniach wykluwają się larwy, by po krótkim czasie i dwukrotnej wylince, osiągnąć wreszcie dojrzałą postać świerzba drażniącego. Ta jego postać żeruje właśnie na naskórku. Jeśli z kolei zaobserwowałeś, że Twój czworonóg czepie łbem i drapie się po uszach, to takie zachowanie może być symptomem zaatakowania go przez świerzb uszny. W tym przypadku pasożyt zalęgł się w zewnętrznym przewodzie słuchowym, co jest bardzo niebezpieczne dla zwierzęcia. Choroba atakuje przewody słuchowe, co u psa powoduje duży dyskomfort, a jej charakterystycznym objawem jest czarnobrązowa, tłusta wydzielina w uszach.

Jak rozpoznać świerzb

Nawet lekarz weterynarii miewa problem ze zdiagnozowaniem świerzba. Trudność polega na wyizolowaniu pasożyta ze skóry psa, a nie zawsze się to udaje za pierwszym razem. Doraźnym rozwiązaniem jest zastosowanie w początkowej fazie leczenia, zastosowanie kuracji kierunkowej przeciwko świerzbowcom. Jednak, by mieć stuprocentową pewność, że psa zaatakował świerzb, należy zrobić tzw. zeskrobinę powierzchniową, czyli pobrać próbkę naskórka z okolic łokci, małżowiny usznej lub brzucha. Wyizolowany materiał lekarz weterynarii ogląda pod mikroskopem. Oczywiste jest, że znalezienie pasożyta, jego jaj lub larw, świadczy o tym, że Twój pies został zaatakowany przez świerzb. Obok zeskrobin, dobre rezultaty przy rozpoznawaniu choroby jest pobranie próbki krwi i zbadanie jej pod kątem obecności przeciwciał przeciwko pasożytom. W przypadku podejrzenia, że czworonoga mógł zaatakować świerzb uszny, diagnostyka jest nieco prostsza. W tym przypadku pewność daje obecność w uchu gęstej, brązowoczarnej wydzieliny. Dla pewności lekarz weterynarii pobiera próbkę, by obejrzeć ją pod mikroskopem. Świerzb uszny jest o wiele łatwiej zdiagnozować niż pasożyty żerujące na psim naskórku.

Jak leczyć świerzb u psa

Leczenie świerzbu u Twojego ukochanego czworonoga będzie wymagało czasu i poświęceń. Musisz liczyć się z tym, że może okazać się konieczne obcięcie sierści lub nawet wystrzyżenie jej za pomocą maszynki z okolic zmienionych chorobotwórczo. Najpowszechniej stosowaną metodą leczenia świerzbu u psa jest stosowanie preparatów z substancjami przeciwpasożytniczymi. Podczas kuracji Ty i Twój ulubieniec musicie uzbroić się w cierpliwość, gdyż może ona trwać od 4 do 8 tygodni. Dobra wiadomość jest taka, że po 2 tygodniach zmniejsza się natężenie swądu, czyli pies przestaje się drapać.

undefined

1 KOMENTARZ

- Advertisment -

Uśmiechnięty Sebastian Kuś oddelegowany na badania psychiatryczne

Przed Sądem Rejonowym w Chrzanowie odbyła się 24 kwietnia 2024 roku kolejna rozprawa Sebastiana Kusia, która wedle wcześniejszych zapowiedzi sądu miała zakończyć jego 5-letni...

Jaworznicka szkoła muzyczna zaprasza na Dzień Otwarty

Jaworznicka Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Grażyny Bacewicz zaprasza wszystkich kandydatów wraz z rodzicami na Dzień Otwarty. Wydarzenie odbędzie się we czwartek 25 kwietnia,...

Turniej Boccia na Hali MCKiS

Na hali Widowiskowo-Sportowej MCKiS w Jaworznie odbył się Integracyjny Turniej Boccia. Jego organizatorami byli Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ,,Ratownik Górniczy”, SP nr 7 w...