Maciej Pluta to uczeń klasy 1d, który interesuje się historią sportu oraz historią igrzysk olimpijskich. Jego obszerna wiedza z tych dziedzin umożliwiła mu zakwalifikowanie się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej, który odbył się w Białymstoku.

REKLAMA

Rozgrywki finałowe zastały podzielone na dwa etapy: w pierwszym pisemnym etapie uczestniczyło 31 uczniów reprezentujących szkoły średnie z całej Polski. Do drugiego etapu zakwalifikowano sześciu najlepszych pasjonatów igrzysk olimpijskich, wśród których znalazł się Maciej Pluta.

Ścisły finał odbył się na głównej scenie Filharmonii Białostockiej. Honorowymi gośćmi Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej byli: minister edukacji Dariusz Piątkowski,
a także polscy medaliści igrzysk olimpijskich – skoczek narciarski Wojciech Fortuna, kajakarz Piotr Markiewicz i szermierz Marian Sypniewski. Każdy finalista musiał odpowiedzieć na 5 pytań dotyczących udziału polskich sportowców w Igrzyskach Olimpijskich od 1972 roku. Pytania dotyczyły życiorysów, sukcesów i startów olimpijskich, a także konkretnych wyników naszych reprezentantów.

Uczeń I LO – Maciej Pluta – rewelacyjnie poradził sobie z wylosowanymi zadaniami
i zajął IV miejsce w Polsce. Jego szerokie wiadomości i znajomość tematu znalazły uznanie
w ocenach Jury; do trzeciego miejsca zabrakło Maćkowi zaledwie jednego punktu.

W przygotowaniach do konkursu wspierała ucznia nauczycielka wychowania fizycznego mgr A. Przywała.

Dodatkowym przeżyciem dla uczestników konkursu była możliwość spotkania ze sportowcami i zrobienia sobie pamiątkowej fotografii. Maciek miał okazję zrobić sobie zdjęcie z Wojciechem Fortuną, którego sukcesy pamięta wielu pasjonatów sportu.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki