5 porad, które pomogą oduczyć Twojego psa spania w łóżku

Sytuacja, w której pies uporczywie i mimo zakazów układa się na kanapie czy łóżku bywa problematyczna. Ślady łap, wszechobecna sierść, a często nawet i zniszczone meble – to codzienność tych właścicieli czworonogów, którzy nie potrafią zdyscyplinować swoich pupili. Aby temu zapobiec, wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad. Przedstawiamy 5 skutecznych porad, które sprawią, że Twój pies nie będzie spał w łóżku.

1. Zapewnij psu miejsce do odpoczynku

Pies potrzebuje przestrzeni, która zagwarantuje mu poczucie wygody i bezpieczeństwa. Legowisko pełni rolę azylu, w którym zwierzę może się zaszyć ze swoimi zabawkami. Poduszka czy koc często okazują się niewystarczające, a przede wszystkim niedopasowane do wymagań pupila. Warto zatem zainwestować w legowisko typowo dedykowane zwierzętom. Oferta takich sklepów z akcesoriami dla czworonogów, jak furkidz.eu pokazuje, że wybór jest szeroki, podobnie jak możliwości personalizacji i maksymalnego dostosowania do potrzeb psa.

Posłanie dla pupila musi być dopasowane do jego rozmiarów, preferencji wypoczynku i stanu zdrowia. Należy zatem przyjrzeć się nawykom psa, zobaczyć w jakiej pozycji czuje się wygodnie. Przykładowo, jeśli pies lubi wspierać głowę na podłokietnikach, warto wybrać leżankę z wypełnianymi brzegami. Legowisko powinno być miękkie, funkcjonalne, umożliwiające swobodne ułożenie się. Należy też zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonane. Legowiska często szyte są z tkanin, które co prawda są łatwe w utrzymaniu, ale sprawiają, że pies ślizga się i nie może znaleźć wygodnej pozycji.

Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce, w jakim postawi się legowisko. Pies jest zwierzęciem społecznym, które lubi pozostawać w bliskim kontakcie z człowiekiem. Z tego powodu należy dbać o to, by zakaz spania na kanapie czy łóżku nie wiązał się z ograniczeniem bliskości. Posłanie warto zatem położyć w sypialni czy pokoju dziennym – tam gdzie spędzamy najwięcej czasu. Takie rozwiązanie daje pupilowi poczucie spokoju i sprawia, że nie będzie miał potrzeby szukania namiastki człowieka, np. moszcząc się w naszej pościeli.

2. Poznaj przyczynę

Jeżeli pies posiada posłanie, a mimo to stale wraca do łóżka, należy poszukać źródła problemu. Powodów, dla których pupil wybiera kanapę zamiast własnej leżanki może być kilka. Najrzadziej zwraca się uwagę na emocjonalne i społeczne potrzeby zwierzęcia.

Behawioryści przekonują, że spanie w łóżku może być wyraźnym sygnałem samotności psa. Problem ten dotyczy głównie tych czworonogów, które na długie godziny zostają w domu bez opieki i towarzystwa. W tym przypadku, pupila przyciągają te miejsca, które najbardziej pachną nami. Leżenie w takim otoczeniu daje psu poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Warto więc spędzać ze zwierzęciem więcej czasu. Dobrym rozwiązaniem jest także zostawienie na psim posłaniu czegoś, co do nas należy. Mały kocyk czy poduszka przesiąknięte naszym zapachem sprawią, że czworonóg chętniej ułoży się w swoim kojcu.

Powód, dla którego pies wybiera łóżko może być też bardziej prozaiczny – jest mu po prostu zimno. Szczególnie starsze zwierzęta preferują przebywanie w ciepłych miejscach. Naturalnym sposobem poszukiwania komfortowych warunków jest więc układanie się w pościeli i wykorzystywanie ciepła ludzkiego ciała. W tym przypadku należy zadbać o to, by pies miał swój własny kocyk, a jego posłanie leżało blisko grzejnika.

3. Nagradzaj pożądane zachowania

Podstawą nauki jest trening. Nie inaczej jest także w przypadku kształtowania prawidłowych nawyków. Aby pies nie spał w naszym łóżku, należy nauczyć go odpowiednich komend. „Zejdź” może stanowić dla zwierzęcia sygnał do zmiany miejsca do wypoczynku. Odsyłanie nie może jednak kojarzyć się pupilowi z karą, dlatego należy pamiętać o tzw. „pozytywnym wzmocnieniu”.

Nagradzanie czworonoga smakołykami za każdym razem, gdy zastosuje się do naszej komendy, będzie służyło utrwalaniu oczekiwanej postawy. Nagrodę należy zastosować także wtedy, gdy pies sam i bez wskazania ułoży się we własnym legowisku. Trening nie jest oczywiście rozwiązaniem przynoszącym natychmiastowe efekty, dlatego należy wykazać się dużą cierpliwością.

4. Bądź konsekwentny

Sprzeczne sygnały i brak konsekwencji stanowią najczęstszą przyczynę niepowodzenia treningu. Podejmując decyzję o zakazach dla psa, należy o niej powiadomić wszystkich współlokatorów i członków rodziny. Nie może dojść do sytuacji, w której zwierzę będzie hamowane przez jedną osobę, a zachęcane do spania w łóżku przez inną.

Niedopuszczalna jest także sytuacja, w której stosuje się wyjątki od normy, nad którą pracujemy. Zanim pies przyzwyczai się do nowych warunków, będzie próbował obejść nasze zakazy. Możemy się także spotkać z łaszeniem, a nawet piszczeniem i szczekaniem. Nie mogą one spowodować nagięcia zasad.

5. Odetnij źródło problemu

Jeśli Twój pies mimo wszystko łamie reguły i każdą chwilę Twojej nieuwagi wykorzystuje na to, by ułożyć się na kanapie, warto sięgnąć po zdecydowane środki. Dobrym rozwiązaniem są stopery i barierki ochronne, które możesz stawiać na czas swojej nieobecności w domu. Uniemożliwią one psu przebywanie w sypialni czy salonie bez nadzoru.

Jeśli nie chcesz inwestować w tego typu rozwiązania lub wolisz uniknąć przebudowy mieszkania, możesz po prostu zamykać pokoje. Należy tutaj jednak pamiętać o zostawieniu zwierzęciu jego legowiska. Pupil pozbawiony alternatywy grzecznie ułoży się na swoim posłaniu.

agencja

View Comments

  • Ja swojego nie uczyłem spania z nami w łóżku bo wiedziałem że jak później podrośnie to będzie problem z oduczeniem go. Ma swoje legowisko na podłodze koło iRobota i tylko i wyłącznie tam śpi :D

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

3 godziny ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

6 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

7 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

9 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

9 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

20 godzin ago