„Nie da się ani wyjść na ulicę, ani okna otworzyć” – takim powietrzem oddychają mieszkańcy Jaworzna

Jaworzno zajęło niechlubne 5. miejsce w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W ogólnoświatowym rankingu, gdzie pod względem zanieczyszczeń dominują miasta z krajów azjatyckich, Jaworzno zajęło 234. pozycję.

REKLAMA

Dramatycznie zły stan powietrza, którym oddychamy, potwierdza kilka ostatnich dni. Kiedy słupek rtęci termometru nawet w czasie dnia niechętnie podnosił się powyżej zera.

Strony internetowe i mobilne aplikacje informowały nawet o ośmiokrotnie przekroczonych normach, a szczególnie źle było w Byczynie, Jeleniu i w okolicach ul. Sulińskiego. Tam, jak się zdaje, urządzeniom pomiarowym… brakło skali. Dramatyczną jakość powietrza potwierdzają mieszkańcy Byczyny.

O konieczności ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery i samym zjawisku smogu mówi się od dawna. Niestety, w Jaworznie wciąż nie kładzie się szczególnego nacisku na walkę z niską emisją. Wyjaśnia to Dominik Smagacz, rzecznik Jaworznickiego Alarmu Smogowego.

Jak realnie walczyć ze smogiem na terenie Jaworzna? Ze skutecznymi pomysłami wychodzą sami mieszkańcy. Receptą na to zdecydowanie będzie wymiana „kopciuchów”. Jak zauważają mieszkańcy Byczyny – łatwiejszy dostęp do komunikatów o stanie jakości powietrza również jest bardzo potrzebny.

Niestety – nawet taka argumentacja nie przekona wielu osób, które smog i bezpośrednio zły wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie nazywają „wymysłami” i „spiskiem naukowców”.

Choć synoptycy zapowiadają nawet kilkustopniowe ocieplenie w czasie najbliższych dni to zima i tak przed nami. Czy aplikacje w naszych smartfonach znów będą ostrzegały nas przed trującym powietrzem? Z pewnością tak. Czy możemy sobie pozwolić na funkcjonowanie w takich realiach? Może już czas, by wziąć przykład z mądrzejszych sąsiadów?

pisaliśmy o tym: 

Ranking najbardziej zanieczyszczonych miast – Jaworzno w europejskiej czołówce

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

6 KOMENTARZE

 1. kiedy skończycie z tą propagandą , jak długo będziecie podawać kłamliwe informacje na temat jakości powietrza , kto za tym stoi, chcecie zdobyć popularność i zostać celebrytą jak Greta , kłamstwami chcecie się wybić , gdzie wasza uczciwość i rzetelność się podziała , przypominają się historie z dziurą ozonową ,

  • Ty wychodzisz czasem na zewnątrz czy siedzisz zamknięty w piwnicy? Wystarczy nos żeby stwierdzić, że powietrze jest na żenującym poziomie. A co do dziury ozonowej to może ja przypomnę, że ona nie znikła tylko przestała rosnąć co jest ogromnym sukcesem współpracy..
   Widzę, że wymieniłeś Gretę to wspomnę tylko, że dzisiejsze obserwowane zmiany klimatyczne są i są wywołane przez działalność człowieka i to jest fakt.

  • Czym palisz w swoim piecu CO? Tykami fasolowymi?
   Może żyjesz z handlu tymi śmieciami, które ludzie palą w piecach trując innych?
   Idź po południu na spacer w okolicach kościołów w Jeleniu, czy w Byczynie. Wybierz fajny, chłodny i bezwietrzny dzień. Potem opisz wrażenia. Możesz wspomnieć o Grecie.

 2. No niestety władze Jaworzna potrafią chyba tylko zwężać drogi i dbać o chomiki a nie o mieszkańców – jakość powietrza jest fatalna, nie potrafią załatwić godnego dofinansowania czy to do fotowoltaiki czy solarów. Tylko ciągle rynek od nowa a Byczyna leży i robi pod siebie.