To właśnie od dobrze dobranych i wyregulowanych okuć okiennych, będzie zależeć, czy okna spełnią swoje podstawowe funkcje. Jeśli okucia nie będą właściwie działały, wówczas nawet najlepsze parametry okien staną się bezużyteczne. Okucia jak widać, są bardzo ważnym elementem, na który należy zwrócić szczególną uwagę.

Czym są okucia okienne?

REKLAMA

Okucia okienne to wszelki metalowe elementy, zamocowane w ramie okna. Zalicza się do nich klamki, zawiasy okienne, otwieralnice, ograniczniki wychyły, systemy antywłamaniowe i nożyce zabezpieczające. Dzięki nim, okno możne właściwie funkcjonować. Okucia okienne powinny być jak najwyżej jakości, wówczas zagwarantują one szczelność okna. Okucia umożliwiają otwieranie, uchylanie czy rozszczelniania okien.

Okucia antywłamaniowe

Okna znajdujące się na parterze są bardzo prostą drogą przedostania się do domu, przez włamywacza. Jeśli okna posiadają zwykłe okucia z bolcami wsuwanymi w zaczepy, wówczas złodziejowi nie zajmie dużo czasu, dostanie się do środka. Z tego względu dobrym rozwiązaniem są zaczepy antywyważeniowe oraz pozostałe punkty ryglowania. Na rynku dostaniemy wzmocnione rygle pod postacią grzybków blokujących się w zaczepach, przez co trudniej jest wyjąć skrzydło z ramy. Zaczepy w okuciach antywłamaniowych są solidniej przymocowane do ramy okiennej, ponieważ wykorzystuje się do tego mocne i długie śruby. Przy produkcji okuć antywłamaniowych używa się także wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów. Warto także zakupić bezpieczną klamkę, uniemożliwiającą zmianę jej położenia od zewnątrz. Innym sposobem zabezpieczenia przed przesunięciem skrzydła okiennego jest przeciwbieżne zamknięcie środkowe, składające się z dwóch grzybków. Po zamknięciu okna przesuwają się one w zaczepie ryglującym w przeciwne strony, dzięki czemu blokują możliwość siłowego otwarcia skrzydła.

Prawidłowa konserwacja okuć okiennych

Wszystkie rodzaje okuć okiennych, niezależnie czy są one nowoczesne, czy mają już swoje lata, wymagają odpowiedniej konserwacji. W niewielkie szczeliny pomiędzy oknem a ramą przedostaje się pył z ulicy, mogą tam również przebywać małe owady, którym starcza miejsca na wejście pod okucie. Oprócz tego w szczelinie może pojawiać się wilgoć ze śniegu czy deszczu. Niezwykle wiele czynników wpływa w sposób niekorzystny na stan naszych okuć okiennych. Z tego względu wymagają one regularnej i właściwej konserwacji. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym smarowaniu czy oliwieniu okuć okiennych oraz balkonowych. Tylko dzięki temu będą mogły one działać bez zarzutu. Okucia okienne należy także co jakiś czas rozkręcać i myć je, a także przestrzeń pod nimi. Muszą być po myciu, zawsze wycierane do sucha. W starych modelach okien należy również pamiętać o działaniu antykorozyjnym.

W jaki sposób regulować okucia okienne?

Okucia okienne przez wszystkie lata użytkowania pracują bardzo intensywnie. Z tego względu wymagają regulacji co parę lat, jeśli chodzi o nowoczesne modele. W starszych wersjach okuć okiennych, taką regulację należy przeprowadzać niestety o wiele częściej, nawet dwa razy do roku. Zmieniamy w nich siłę docisku skrzydła do ramy w zależności od panującej właśnie pory roku. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić oknu szczelność oraz zmniejszyć przepływ powietrza pomiędzy ramą a skrzydłem. Aby, wyregulować okucia należy właściwie ustawić położenie mimo-środowych bolców ryglujących. Mechanizmy okuć należy także czasem smarować. Niektóre okucia w nowoczesnych oknach można również wzbogacić o ciekawe funkcje. Dobrym rozwiązaniem jest na przykład dodatek w postaci bezpiecznej klamki.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki