Plusy korzystania z wypożyczalni samochodów?

REKLAMA

Samochód to w dzisiejszych czasach absolutna podstawa życia. Wystarczy spojrzeć na dowolną ulicę w tak zwanych „godzinach szczytu”, by zrozumieć, jak ważne dla ludzi stało się jego posiadanie. Nic zresztą dziwnego – w końcu samochód to wygoda i elastyczność. Posiadając go nie musimy martwić się o to, czy autobus przyjedzie lub czy będziemy mieli czym wrócić, gdy zasiedzimy się u znajomych. Ale czy tak właściwie posiadanie samochodu to jedyna opcja korzystania z niego? Otóż nie – okazuje się, że jest kilka innych opcji. Powstają nawet samochody publiczne, które można pożyczać za pośrednictwem aplikacji. Mimo, że są one fajną opcją, są bardzo drogie – nic więc nie zastąpi zatem czegoś takiego, jak klasyczna wypożyczalnia samochodów. Na czym polegają świadczone przez nią usługi i kto powinien z niej skorzystać?

Po co powstały wypożyczalnie samochodów i kto powinien z nich korzystać?

Sam powód powstania wypożyczalni samochodów jest dość oczywisty – ich założeniem jest wyposażanie w auta osób, które nie posiadają tego środka lokomocji, bardzo go potrzebują, ale jednocześnie nie są w stanie sobie na niego pozwolić.
Najchętniej z wypożyczalni samochodów korzystają przedsiębiorcy – jest to dla nich najprostsza, a zarazem najtańsza opcja na poszerzenie swojej floty bądź też udostępnienie swoim pracownikom aut służbowych. Co ważne, jest to opcja niezobowiązująca – umowę podpisuje się zazwyczaj na krótki lub średni okres nieprzekraczający dwóch lat, co jest lepszym rozwiązaniem, niż zakup nowego auta i wydanie na niego fortuny.
Z samochodów często korzysta się również w momencie organizacji wszelkiego rodzaju imprez. Jako że oferowane przez nie auta są zróżnicowane, można wypożyczyć zarówno bus, który dowiezie naszych gości we wskazane miejsce, albo też limuzynę, która będzie idealną opcją na spektakularne urodziny czy wieczór panieński / kawalerski.
Wypożyczalnie samochodów nie posiłkują się jedynie biznesmenami i osobami potrzebujących auta na wybraną okazję. Z ich usług korzystają również osoby prywatne, na przykład te, które wracają z zagranicy do Polski (na jakiś czas lub na stałe) i nie załatwiły sobie jeszcze auta, którym mogłyby się tu poruszać. Często decydują się też ludzie, którzy mieszkają na co dzień w Polsce, ale na przykład nagle potrzebują zapasowego auta, bo posiadane przez nich zepsuło się albo jest u mechanika.
Dodatkowo firmy bardzo często wypożyczają swoje auta wraz z kierowcą, co jest idealnym rozwiązaniem przede wszystkim dla firm, do których przyjeżdża ważny gość czy inwestor. Wtedy mogą zamówić samochód z szoferem, by wywrzeć na gościu jeszcze lepsze wrażenie i odebrać go z lotniska pięknym autem, szybko, sprawnie, wygodnie i prestiżowo.

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy

Naturalnie rzecz biorąc korzystając z usług wypożyczalni samochodów jesteśmy zmuszeni do podpisania umowy – jest to dość oczywiste, w końcu nikt nie da nam samochodu „na ładne oczy”. Podpisując tę umowę musimy zwrócić uwagę między innymi (choć nie tylko) na poniższe aspekty:
– czas wynajmu – musimy zwrócić uwagę na to, czy odpowiada naszym oczekiwaniom; pamiętajmy o tym, że umowa jest zobowiązująca, a opłatę będziemy musieli ponosić przez cały okres jej trwania – bez znaczenia, czy samochód będzie przez nas eksploatowany; pamiętajmy więc, by wynająć go wtedy, kiedy będziemy go potrzebowali i na okres, w którym będzie użytkowany;
– cena wynajmu i brak ukrytych opłat – niezaufane wypożyczalnie samochodów często zawierają w umowach szereg opłat dodatkowych, które często mogą się „ujawnić” przy oddawaniu auta; dlatego tak ważne jest, żeby skorzystać z usług firmy, która istnieje na rynku już dłuższy czas i cieszy się pozytywnymi opiniami;
– pakiet dawanych nam ubezpieczeń – jak wiadomo, losowe zdarzenia czasem mają miejsce – warto, abyśmy na ich ewentualność byli przygotowani; zadbajmy więc o to, żeby auto było ubezpieczone, a przede wszystkim żeby już przy jego odbieraniu było sprawne technicznie; aktualny przegląd to absolutna podstawa;
– rodzaj auta – od niego zależy również i cena – dobierzmy nie takie, które będzie imponujące, ale takie, które nam wystarczy do naszych celów. Nie wynajmujemy na przykład busa, jeżeli wystarczy nam osobówka, bo zapłacimy o wiele drożej, a nie wykorzystamy jej potencjału.
Oczywiście to nie wszystko – każdą umowę musimy przeczytać od deski do deski, gdyż w każdej firmie wygląda ona zgoła odmiennie. Zobaczmy, czy wszystko jest przejrzyste, a przede wszystkim logiczne i dopiero wtedy, gdy okaże się, że tak jest złóżmy nasz podpis.

Podsumowanie

Wypożyczalnia samochodów stanowi super opcję dla osób, które nie posiadają swojego auta, ale potrzebują je mieć na określony czas (na przykład wracają do Polski z zagranicy i potrzebują po wylądowaniu wypożyczyć auto na lotnisku na kilka miesięcy). Jest też świetnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców chcących poszerzyć swoją flotę samochodów, ale nie mogących sobie pozwolić na samodzielny zakup auta lub też potrzebujących czegoś niezobowiązującego, na wypadek, gdyby biznes im nie wypalił. W każdym razie – skorzystanie z wypożyczalni samochodów jest zawsze dobrą opcją, którą powinniśmy rozważyć.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki