REKLAMA

Właściwie działający silnik to podstawa komfortu jazdy. Jednak postaraj się nie wpadać w panikę, gdy zauważysz, że Twój silnik bierze olej. O takiej sytuacji możemy mówić wtedy, gdy auto spala już nawet 0,7 L na 1000 km. Niekoniecznie jednak musisz wymieniać pierścienie tłokowe czy szukać całkiem nowego silnika – odpowiedź może być znacznie prostsza.

Co sprawia, że silnik bierze olej?

Jedna z przyczyn jest zużycie pierścieni tłokowych, które nie dociskają szczelnie do cylindrów swoją powierzchnią i przepuszczają olej. Równie niekorzystna dla silnika jest awaria turbosprężarki . Awarie tych elementów zazwyczaj prowadzą do kosztownych napraw. Możesz jednak tego uniknąć, wybierając dodatki do oleju. Z ich pomocą zabezpieczysz silnik tanim kosztem oraz zregenerujesz istniejące zużycie.

Przyczyną wielu awarii silnika jest również niewłaściwa jazda samochodem. Zbyt intensywna eksploatacja wiąże się z ryzykiem uszkodzeń. Dobrze dobrany olej i jego terminowe wymiany to niektóre z warunków, które spełnione, zapewnią mechanizmowi dłuższą żywotność. Dobrą techniką będzie też ekonomiczniejsza jazda. Ecodriving oznacza płynniejsze i bardziej przemyślane prowadzenie pojazdu, co przyczynia się do mniejszego spalania paliwa w samochodzie. To z kolei przekłada się na załatanie dziury w kieszeni, którą do tej pory tworzyła mało efektywna jazda. Dodatkowe fundusze możesz zainwestować w Ceramizer, który zmniejszy zużycie paliwa od 3 do 15%.

Czy olej przekładniowy ma znaczenie?

Kluczem do sprawnego działania całego samochodu jest też olej przekładniowy – jego odpowiednia lepkość zabezpiecza przekładnię przed ewentualną awarią. Istotna jest jego wymiana po około 80-100 tys. przejechanych kilometrów. Na pewnym etapie zużycia mechanizmu nieodzowna jest regeneracja skrzyni biegów. Wiąże się z tym wymiana skrzyni biegów i jej podzespołów.

Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć powierzchnie trące, wybierz Ceramizer. Zapoznaj się z tym dodatkiem do skrzyni biegów zwłaszcza wtedy, gdy zaczynasz słyszeć zgrzyty dobiegające z przekładni lub czujesz opór przy zmianie biegów. Ceramizer potrafi aż 5-krotnie wydłużyć trwałość mechanizmu i wyciszyć hałasy dobiegające z przekładni, dlatego będzie idealnym wyborem, gdy chcesz uniknąć naprawy skrzyni biegów i dokonać jej regeneracji niewielkim kosztem (mniejszym niż 100 zł)..