Hale stalowe – jak wykonać pierwszy krok? Planowanie i inwestycja

Hale ze stali królują na rynku budowlanym. Coraz rzadziej inwestujemy w murowane obiekty i mało który inwestor nie słyszał o zaletach hal stalowych. Niewiele jednak pisze się o tym, na co należy zwrócić uwagę, planując budowę hali tego typu. Na liczne problemy natrafiają zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy.

Hale stalowe – dlaczego warto?

Na początek warto wyjaśnić, dlaczego hale ze stali cieszą się taką, a nie inną popularnością. O ich zaletach można by napisać osobny artykuł, jednak w dużym skrócie wszystko sprowadza się do technologii modułowej. Dzięki modułowości hal stalowych są to obiekty powstające niezwykle szybko – proste konstrukcje buduje się nawet w mniej niż miesiąc. Dodatkowo są to budowle o szerokim zastosowaniu. Wykorzystuje się je w przemyśle, handlu, logistyce, rolnictwie, sporcie i rozrywce. Są proste w konserwacji. Jeśli biznes się nie powiedzie, można je po prostu sprzedać. Nowy inwestor będzie musiał wylać jedynie fundamenty w nowej lokalizacji.

Hale ze stali – jak zbudować, by nie żałować?

Wiemy już, że warto inwestować w hale ze stali. Tylko jak to zrobić, aby zalety konstrukcji stalowych były rzeczywiście wykorzystane? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, z kim podejmujemy współpracę. Inwestycja w halę nie obejmuje jedynie budowy. Trzeba też wykonać projekt, przygotować niezbędną dokumentację, odpowiednio zagospodarować przestrzeń wokół obiektu. To trudne zadania. Jak się za nie zabrać?

Można oczywiście zatrudnić od tego fachowców. Należy jednak uniknać typowego błędu, jakim jest współpraca z milionem różnych fachowców, tj. osobno z projektantem, osobno z wykonawcą itd. To ryzykowne przedsięwzięcie, które może wiązać się z nieporozumieniami. Często jest też po prostu drogie. Obecnie polecane są raczej firmy wykonawcze, które oferują kompleksowe usługi, czyli zajmują się zarówno projektem, jak i budową oraz pracami wykończeniowymi. Wiele takich firm oferuje także wsparcie w kompletowaniu niezbędnej dokumentacji.

Planując inwestycję w halę stalową, trzeba też dokładnie przemyśleć problem jej późniejszego zagospodarowania. Wielkość poszczególnych bram, okien, instalacja doków czy montaż antresoli – wszystko to zależy od przeznaczenia hali, składowanych w niej elementów, pojazdów, które się nie niej poruszają… Jest wiele czynników, które musisz mieć dokładnie określone i to jeszcze nim firma przejdzie do tworzenia projektu.

Czy to zawsze się opłaca?

Niestety, chociaż hale ze stali mają wiele zalet, mogą się nie opłacać. Nie dlatego, że wiążą się z ryzykiem. Ich ewentualna nieopłacalność jest taka sama jak w przypadku innych źle zaplanowanych inwestycji. Niewiedza, zatrudnienie niewłaściwych fachowców, brak finansów – wszystko to może sprawić, że budowa stanie się nieopłacalna.

agencja

Recent Posts

Maciej Sierpowski jaworznickim sprzedawcą roku

Maciej Sierpowski zwyciężył w plebiscycie dotyczącym wyboru sprzedawcy roku w Jaworznie. Maciej Sierpowski na co…

10 godzin ago

Wojciech Saługa marszałkiem województwa śląskiego

W trakcie inauguracji pierwszej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego VII kadencji, Wojciech Saługa został wybrany na…

11 godzin ago

Majówka pod kątem bezpieczeństwa

Służby podsumowują miniony długi weekend majowy pod kątem bezpieczeństwa. Ubiegła majówka to nie tylko uroczystości…

11 godzin ago

Quiz TOZ Jaworzno na Światowy dzień Ziemi – nagrodzeni

Z okazji Światowego Dnia Ziemi jaworznicki oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przygotował quiz, na który…

12 godzin ago

Ostatnia szansa na zapisy: pokazowa instalacja do produkcji płyt z tworzyw sztucznych

W Jaworznie w Jeleniu ma powstać nowa fabryka płyt budowlanych, które będą wytwarzane z tworzyw…

13 godzin ago

IX Dyktando Żonkilowe jaworznickiego Hospicjum

W czwartkowe słoneczne popołudnie 25 kwietnia uczniowie jaworznickich szkół podstawowych zmierzyli się z zawiłością pisowni…

14 godzin ago