Na przejeździe kolejowo-drogowym w Jaworznie przy ul. Ciężkowickiej (na szlaku Jaworzno – Trzebinia) kierowca srebrnego samochodu doprowadził 12 stycznia do niebezpiecznej sytuacji.

REKLAMA

Kierowca nie dostosował się do przepisów drogowych i wjechał na przejazd w momencie opadania półrogatek. Zignorował opadające półrogatki oraz sygnały świetlne i dźwiękowe na sygnalizatorze informujące, że do przejazdu zbliża się pociąg. Kierowca nie skorzystał też z  możliwości zjazdu z przejazdu, kiedy jeszcze otwarte były rogatki zjazdowe.

99% zdarzeń na przejazdach wynika właśnie ze złych decyzji podejmowanych przez kierowców. Oprócz wjeżdżania na przejazd pod opadającymi rogatkami, są to – omijanie zamkniętych półrogatek, ignorowanie znaku „stop” czy wjeżdżanie na przejazd bez możliwości zjazdu. Do takich sytuacji w ogóle nie powinno dochodzić. One zawsze stanowią zagrożenie życia i zdrowia podróżnych znajdujących się w samochodzie i w nadjeżdżającym pociągu.

Rok 2019 był najbezpieczniejszym pod względem zdarzeń na przejazdach od 4 lat. W zeszłym roku doszło do 163 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce. To o 11% mniej niż rok wcześniej, gdy odnotowano 183 zdarzenia. Wciąż podstawową przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych pozostaje niezachowanie ostrożności przez kierowców.

źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe SA

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement

3 KOMENTARZE