Na sesji Rady Miejskiej w Jaworznie, która odbędzie się 30 stycznia, jako jeden z projektów dyskutowane będzie połączenie niektórych z filii biblioteki miejskiej. Jakie szykują się zmiany?

REKLAMA

Jak możemy przeczytać na stronie urzędu miejskiego, planowane jest przeniesienie filii z Góry Piasku do Szczakowej oraz ze Starej Huty do Biblioteki Głównej. Powodami mają być spadek czytelnictwa, warunki lokalowe oraz reorganizacja finansów biblioteki.

– Spadek czytelnictwa we wspomnianych filiach jaworznickiej biblioteki jest zjawiskiem, z którym na różne sposoby starano się przeciwdziałać, jednak na ten moment koszty prowadzenia tych oddziałów stają się niewspółmierne do zainteresowania ich ofertą – powiedział Roman Jońca, kierownik Referatu Kultury i Sportu w Urzędzie Miejskim w Jaworznie.

Obecnie utrzymanie placówek w Starej Hucie i Górze Piasku kosztuje ponad 112 tys. zł rocznie – kwota ta co roku wzrasta. Dodatkowo pomieszczenia zajmowane przez obie filie są w złym stanie technicznym – budynek przy Górnośląskiej 1, gdzie mieści się biblioteka na Górze Piachu, ma zostać wkrótce wyłączony z użytkowania.

Połączenie filii biblioteki planowane jest na 1 września 2020 roku. Po połączeniu, jaworznicka książnica będzie dysponowała 14 filiami oraz główną siedzibą na ryku w centrum. Zmiana wymaga wcześniejszej akceptacji ze strony rady miejskiej.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ