Cementownia „Szczakowa” na starym filmie

Stojąca na granicy Pieczysk oraz Szczakowej cementownia jeszcze kilkadziesiąt lat temu była strategicznym miejscem obu dzielnic. Dziś pozostały jedynie ruiny, które wyróżniają charakterystyczne silosy.

REKLAMA

Starsi mieszkańcy Pieczysk oraz Szczakowej wciąż spoglądają na to miejsce z wielkim sentymentem. Opowiadają swoim wnukom, jak kiedyś wyglądały zrujnowane teraz budynki.

Zapomniane historie związane z tym miejscem z pewnością pomoże rozbudzić opublikowany przez jaworznickie muzeum film dokumentalny o Cementowni „Szczakowa”. Zobaczcie, jak wyglądało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Poznajcie historię ruin cementowni, które prawdopodobnie już za kilka lat znikną zastąpiona przez Osiedle Silo.

 

O budowie Osiedla Silo w miejscu starej cementowni zaczęto mówić na początku zeszłego roku. Pojawiły się plany oraz wizualizacje tego miejsce z zachowaniem charakterystycznych silosów.

Choć na początku projekt wydawał się niemożliwy do zrealizowania, budowa innowacyjnego osiedla zbliża się małymi krokami w kierunku jej realizacji, szczególnie że kilka miesięcy temu inicjatorzy oraz projektanci Osiedla Silo przeprowadzili kilka konsultacji zarówno z mieszkańcami, jak i z przedsiębiorcami, aby wysłuchać ich uwag oraz propozycji co do projektu oraz planów budowy.

 

Innowacyjne osiedle w miejscu cementowni

Zachęcamy również do przeczytania, skąd wzięła się nazwa graniczących ze sobą dzielnic, gdzie znajduje się Cementownia „Szczakowa” oraz zobaczenia startych zdjęć tego miejsca.

Dzielnice: tak, a nie inaczej – Szczakowa i Pieczyska – historia nazwy

 

 

Wspomnienia o tym miejscu ożywiło również Muzeum Miasta Jaworzna publikując na swoim fb film dokumentalny o Cementowni.

Chociaż starsi mieszkańcy Pieczysk i Szczakowej spoglądają na to miejsce z sentymentem, młodych z pewnością przyciąga w to miejsce ciekawość.

Zobaczcie jak wyglądało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

 

Mieszkańcy Pieczysk oraz Szczakowej ze smutkiem spoglądają na ruiny tego potężnego kiedyś zakładu.