REKLAMA

Poduszki dekoracyjne to niewątpliwie ważny element aranżacji salonu bądź sypialni. Aby długo cieszyły ładnym wyglądem, trzeba je raz na jakiś czas uprać. Podpowiadamy, jak prać poszewki na poduszki i co zrobić, gdy nie można ich zdjąć.

Jak prać poszewki z różnych tkanin

Jeśli można zdjąć poszewkę z poduszki i nie jest ona zdobiona żadnymi naszyciami lub naprasowaniami, jej upranie nie powinno być problemem. Trzeba tylko wiedzieć, z jaką tkaniną mamy do czynienia. Najłatwiej uprać poszewki na poduszki z bawełny i poliestru, te materiały nie wymagają szczególnej delikatności. Można użyć zwykłego detergentu a po praniu poszewkę wyprasować. Więcej uwagi wymagają satyna i len. To tkaniny, które bardzo łatwo się gniotą. Przy praniu poszewek z tych tkanin warto zredukować liczbę obrotów wirowania do minimum a bęben pralki wypełnić maksymalnie do połowy. Najdelikatniejsze są poszewki jedwabne. Je można prać maksymalnie w 30°C, używając specjalnych detergentów. Podobnych zasad trzeba przestrzegać, piorąc pościel.

Jak prać poszewki z naszytymi cekinami i kryształkami

Tego rodzaju poszewki na poduszki wymagają bardzo szczególnego traktowania. Włożenie ich do pralki nie jest najlepszym pomysłem, cekiny i kryształki mogą zmatowieć lub poodpadać. W tym wypadku trzeba zdecydować się na pranie ręczne. Najlepiej w ciepłej, ale nie gorącej wodzie (temperatura musi być dostosowana do rodzaju tkaniny), lekko ugniatając, bez mocnego tarcia i wykręcania. Trzeba pogodzić się z faktem, że takie poszewki będą schły bardzo długo. Najlepiej powiesić je nad wanną, by mogły swobodnie obciekać.

Jak prać poszewki, których nie można zdjąć z poduszki

Poduszki ozdobne, z których nie da się zdjąć poszewki, to duże wyzwanie przy praniu. Tu ważna jest nie tylko tkanina, z jakiej uszyto poszewkę, ale też rodzaj wypełnienia. Czasem warto (o ile jest to możliwe) pokusić się o rozprucie poszewki i upranie osobno poszewki i wypełnienia.

W warunkach domowych najłatwiej wyprać poszewki wypełnione silikonem, który dobrze znosi pranie, nawet w wysokiej temperaturze. Trochę gorzej jest z poduszkami wypełnionymi wypełniaczami pochodzenia roślinnego. Prać można tylko wkłady bambusowe. Poduszek specjalistycznych wypełnionych lateksem lub pianką poliuretanową nie powinno się moczyć. Podobnie jest z poduszkami wypełnionymi pierzem. Tu potrzebne będzie pranie na sucho w pralni.

Jak suszyć ozdobne poszewki

Im niższe obroty wirowania, tym bardziej mokra poszewka wyjdzie z pralki, ale będzie mniej pognieciona. Tu sporo zależy od tkaniny, z jakiej została uszyta. W przypadku tych delikatniejszych trzeba pamiętać, że mocne wirowanie może zdeformować poszewkę.

Jeśli poszewki nie można zdjąć z poduszki, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Poduszki nie powinno się wirować ani suszyć w suszarce. Nie powinno się też wieszać jej, by obciekła. Najlepiej suszyć ją rozłożoną poziomo i często obrać oraz wstrząsać, by napowietrzyć wypełnienie. Nie zaleca się suszenia poduszek w pobliżu gorących grzejników.

Jak dbać o ozdobne poduszki

Niewątpliwie największym problemem przy praniu ozdobnych poszewek są plamy. Pół biedy, jeśli poszewkę można zdjąć i nie jest uszyta z delikatnej tkaniny. Gorzej, gdy mamy do czynienia z jedwabną poduszką wypełnioną pierzem i plamą po czerwonym winie. To ekstremalny przykład, który zapewne będzie wymagał oddania poduszki do pralni chemicznej, niemniej warto go zapamiętać.

Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji, lepiej trzymać poduszki z dala od stołu i powstrzymać się od jedzenia oraz picia na kanapie lub sofie.

Ponieważ na poduszkach osiada kurz, warto je regularnie trzepać. To pozwoli im dłużej zachować świeży i czysty wygląd.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki