REKLAMA

Dziś już każdy wie, że oprocentowanie lokat nie zachęca do oszczędzania. Główne stopy procentowe NPB od ponad dwóch lat utrzymują się na niskim poziomie, a wraz z nimi niestety także stawki, które banki oferują na depozytach. Czy w takiej sytuacji na rynku znajdziemy jeszcze najlepsze lokaty?

Najlepsze lokaty? Tak, ale nie wszędzie

Nie da się ukryć, że są banki, które od razu przywodzą nam na myśl dobre lokaty bankowe, jak i takie, w których oferty oszczędnościowe są, delikatnie mówiąc, mało zachęcające. Wiele zależy tu od polityki poszczególnych instytucji. Niektóre banki usilnie zabiegają o nasze oszczędności, szczególnie pochodzących od nowych klientów, i tym samym oprocentowanie lokat jest w tych bankach korzystniejsze. Z drugiej strony są także instytucje o stabilnej sytuacji, które nie potrzebują dodatkowego kapitału płynącego od klientów, dlatego stawki oferowanych przez nie depozytów zwykle oscylują na dość niskim poziomie.

Niektórym może się wydawać, że depozyty terminowe w ogóle się nie opłacają i lepiej trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie, jednak uważniejszy rzut oka na lokaty bankowe, np. rankingi w serwisie najlepszelokaty.pl, daje nadzieję na całkiem dobre okazje oszczędnościowe.

Lokata bankowa – to powinieneś o niej wiedzieć

Warto sobie uświadomić, że lokata bankowa charakteryzuje się pewnymi wyznacznikami, które wyróżniają ją od innych produktów oferowanych przez banki (np. konta osobistego). Jedną z takich cech jest sztywny czas oszczędzania, liczony w dniach, miesiącach lub latach. To ograniczenie

uniemożliwia nam jakiekolwiek dopłaty do depozytu, zatem jeśli założymy lokatę bankową, a w międzyczasie otrzymamy dodatkowe środki, to nie będziemy mogli ich ulokować na tej samej lokacie; jedynym wyjściem będzie skorzystanie z nowego depozytu.

Z czasem oszczędzania łączy się także zysk – zakładając lokatę, możemy z góry dowiedzieć się, ile zarobimy po danym okresie. W przypadku konta oszczędnościowego nie będziemy mogli poznać, przykładowo, całkowitego zysku, ponieważ umowa jest tu zawierana na czas nieokreślony. Możemy jednak dowiedzieć się, ile zyskamy co miesiąc, bowiem rachunki oszczędnościowe charakteryzuje miesięczna kapitalizacja odsetek (czyli ich dopisywanie do ulokowanego kapitału). Dla lokat bankowych zwykle następuje ona na koniec okresu umownego.

Zerwiesz lokatę, dostaniesz „karę”

Skoro już jesteśmy przy odsetkach, to warto także wiedzieć, że większość banków nie wypłaci nam zysku, jeśli zerwiemy lokatę bankową przed terminem umownym. Choć w każdej chwili możemy wycofać nasze pieniądze, to jednak będzie to potraktowane jako naruszenie umowy z bankiem (polegającej na tym, że my “wypożyczamy” bankowi pieniądze w zamian za określony procent). Można powiedzieć, że utrata odsetek to swego rodzaju “kara” dla klienta za zerwanie lokaty, dlatego trzeba się z tym liczyć, zamrażając środki na lokacie.

Dobre lokaty bankowe, czyli jakie?

To pytanie wydaje się spędzać sen z powiek każdemu, kto chce korzystnie ulokować swoje oszczędności. Łatwo jest założyć lokatę, ale zanim się do tego zabierzemy, dobrze jest przeanalizować nie tylko konkretne oferty, ale także nasze oczekiwania i sytuację osobistą. W ten sposób pytanie “Jak wybrać najlepszą lokatę?” nie będzie sprawiało nam problemów.

Jeśli planujemy wakacje i wiemy, że za kilka miesięcy będziemy potrzebować gotówki, warto przyjrzeć się depozytom na 3 miesiące czy pół roku i oszczędzać krótkoterminowo. Z drugiej strony, kiedy chcemy gromadzić środki na większy cel, np. emeryturę albo przyszłość dzieci, dobrze zwrócić uwagę na oferty długoterminowe, które pozwolą na bezpieczne ulokowanie kapitału na stabilnych warunkach.

Oszczędzaj bezpiecznie i efektywnie

Bezpieczeństwo środków w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej istotne. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ochroni nasze oszczędności, jeśli nie przekroczą one równowartości 100 tys. zł. Wynika z tego, że aby spać spokojnie, kwota lokaty (albo lokat) w danym banku nie powinna być wyższa niż ok. 420 tys. zł. Jeśli zdarzy nam się mieć do dyspozycji większą sumę, lepiej rozłożyć ją między kilka instytucji.

Jakie więc powinny być najlepsze lokaty? Przede wszystkim dopasowane do naszych oczekiwań i możliwości. Mierzmy siły na zamiary, analizujmy i porównujmy oferty. Sprawdźmy, ile możemy wpłacić na depozyt w banku i czy w międzyczasie nie będziemy potrzebować tych środków z powrotem. Zastanówmy się, czy czasem nie warto założyć także konta osobistego albo oszczędnościowego, aby wygodniej zarządzać naszym kapitałem i maksymalizować zyski. Przede wszystkim – oszczędzajmy z głową i wybierajmy tylko najlepszą lokatę w danej sytuacji, a za jakiś czas będziemy mogli cieszyć się dodatkową gotówką.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki