W planach budowy nowych połączeń kolejowych, a dokładnie połączenia kolejowego z Centralnym Portem Komunikacyjnym pojawiają się również nowe kolejowe trasy na terenie Jaworzna.

REKLAMA

Na mapach załączonych do wniosków projektowych widzimy, że aż trzy warianty budowy nowych linii kolejowych mogą przebiegać przez Jaworzno.


Wszystkie planowane trasy przebiegają przez Szczakową, ale niektóre z nich wskazują nowe trasy przez środek Ciężkowic, obrzeżami Jeziorek dalej przez Byczynę.

Zapowiedzi są bardzo optymistyczne:
„Na terenie Śląska CPK planuje budowę 100 km nowych linii kolejowych. Priorytetowymi inwestycjami maja być dwie linie dużych prędkości: nr 111, stanowiąca przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku regionu małopolsko-śląskiego oraz linia nr 113 Katowice – Kraków.”

Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej. – PIOTR MALEPSZAK, PEŁNIĄCY OBOWIĄZKI PREZESA ZARZĄDU

W tej sprawie alarmuje Artur Nowacki, który wskazuje, że miały odbyć się konsultacje z samorządami województw. Niestety do tej pory mieszkańcy Jaworzna w tej sprawie nie byli informowani, a może to mieć znaczący wpływ na nasze miasto.

Plany zakończenia budowy tych połączeń mówią o roku 2040, dyskusje na ten temat należy podjąć już teraz aby wypracować optymalne rozwiązania związane z przebiegiem nowych tras na terenie Jaworzna.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki
Advertisement

2 KOMENTARZE