Przedsiębiorcy w Jaworznie przestają płacić podatek od nieruchomości

Niestety efekty epidemii zaczynają odbijać się na finansach przedsiębiorstwach. Z powodu problemów z płynnością finansową już kilka jaworznickich firm zdecydowało się na wstrzymanie należnych wpłat raty za podatek od nieruchomości do kasy samorządu.

REKLAMA

Trudna sytuacja może być rozwiązana przez rządowy program pomocy dla przedsiębiorstw. W nim mogą znaleźć się zapisy, na jakich zasadach samorządu będą mogły udzielać takich ulg lub zwolnień.

Właściciele firm obawiają się również, że będą zmuszeni do restrukturyzacji zatrudnienia w swoich przedsiębiorstwach. Ekonomiści spodziewają się, że latem bezrobocie w Polsce może wzrosnąć do ok 20%.

Przedsiębiorcy chcą też korzystać z ulg związanych ze składką zdrowotną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Do ZUS wpłynęło na Śląsku blisko 2,5 tys. wniosków o odroczenie terminów płatności składek.

Nad pomocą dla przedsiębiorców obradował już Sejm RP oraz Senat.

Po całonocnych obradach Senat skierował do Sejmu poprawiony projekt ustawy o tzw. tarczy antykryzysowej. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapewnił, że z projektu zniknęły elementy związane z polityką i zmiany w kodeksie wyborczym, a zostały jedynie zapisy mające na celu pomoc przedsiębiorcom dotkniętym przez epidemię. W sumie Senat przyjął kilkadziesiąt poprawek.

– Praca w Senacie była niezwykle merytoryczna. Z grona ponad dwóch tys. poprawek wybraliśmy kilkadziesiąt, wydaje się najistotniejszych, i to przesłaliśmy do Sejmu. Liczę na to, że Sejm poważnie potraktuje poprawki senackie, bo tam nie ma żadnej polityki. Jest zamiana dziurawej tarczy na porządną tamę antykryzysową – stwierdził Tomasz Grodzki.

Przedsiębiorcy czekają na konkretne działania rządu i samorządu. Oby one nie przyszły za późno.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki