REKLAMA

Budowa to sztuka, której arkan można się uczyć przez całe życie. Co dzień można podziwiać przeróżne niesamowite budowle, porozrzucane po całym świecie, które zadziwiają nie tylko swoją urodą, ale każą się zastanawiać, w jaki sposób zostały wykonane, jak jest możliwe, że one w ogóle stoją? Tworzenie wymyślnych, ale bardzo bezpiecznych konstrukcji jest możliwe dzięki wykorzystaniu możliwości jakie daje połączenie dwóch materiałów w jedno – stali oraz betonu. To materiały znane już od wieków, szeroko wykorzystywane w budownictwie, ale nie tylko. Ale dopiero połączenie ich w jeden materiał – dało wręcz nieograniczone możliwości zarówno projektantom jak i wykonawcom.

Beton był znanym materiałem budowlanym już za czasów cesarstwa rzymskiego. Jedna z najbardziej znanych budowli – słynny cyrk, stworzono właśnie przy wykorzystaniu betonu. Co więcej skład betonu użytego przez Rzymian był tak doskonały, że budowa przetrwała do dnia dzisiejszego. Beton po upadku cesarstwa stracił znaczenie, można powiedzieć, że zapomniano o tej technologii i dopiero po wiekach odkryto go na nowo. Znaczenia jednak nabrał, kiedy połączono beton z elementami uzbrojenia, wykonanego ze stali zbrojeniowej uzyskując żelazobeton – konglomerat charakteryzujący się wyjątkowymi właściwościami. Współczesne budownictwo jest uzależnione od tego materiału. Szuka się również nowych receptur, które mogłyby poprawić jego właściwości. Nie można jednak zapominać, że to zbrojenie wykonane ze stali, pozwoliło na osiągnięcie takich właściwości. Zbrojenie wykonywane jest z różnego rodzaju stali. W zależności od jej jakości wykonuje się z nich wiązadła, bądź też główne elementy nośne – takie jak kratownice itp. Bez odpowiednich maszyn https://www.stal-system.pl/, nie było by możliwe tworzenie elementów, które pozwalają na budowanie wielkich mostów, drapaczy chmur i wielu innych budowli z betonu i stali. Ręcznie wykonywane elementy uzbrojenia również wymagają dostępu do maszyn, które ułatwiają i znacznie przyśpieszają proces tworzenia budynków.

Proces tworzenia elementów ze stali zbrojeniowej rozpoczyna się w momencie, kiedy drut z huty trafia do odbiorcy. Ten półprodukt trafia od producenta w postaci szpul drutu, który trzeba wyprostować. Do prostowania drutu używa się prostych lub bardziej skomplikowanych urządzeń zwanych prostownicami, lub prościarkami  https://www.stal-system.pl/prosciarki/. To maszyny, dzięki którym nie tylko można uzyskać prosty drut przeznaczony do dalszej produkcji ale również można go pociąć na mniejsze odcinki. Prościarki w zależności od potrzeb mogą być obsługiwane ręcznie – są to prościarki rolkowe, lub w pełni zautomatyzowanych wyspecjalizowanych maszyn wykorzystujących rotory z systemem rolek hiperbolicznych. Te ostatnie urządzenia doskonale się nadają do prostowania kruchego materiału z uwagi na zoptymalizowanie nacisku rotorów na materiał w stosunku do prędkości przesuwania pręta pomiędzy rotorami. Maszyny te dostępne są w różnych konfiguracjach, dzięki czemu mogą trafić zarówno do indywidualnego odbiorcy, jak i do zakładu przemysłowego.

Inną z szeregu maszyn wykorzystywanych do produkcji elementów uzbrojenia są zgrzewarki. Trzeba jednak zacząć od samego procesu zgrzewania – czyli trwałego łączenia elementów ze stali za pomocą odpowiednio dobranej do właściwości materiału temperaturą. Jest to proces, który co do zasady nie zmienił się od wielu lat. Jedynie co zmieniło się w tym procesie, to maszyny, które są do tego celu wykorzystywane https://www.stal-system.pl/zgrzewarki/. W procesie tworzenia mat zbrojeniowych, kratownic, czy też dźwigarów wykonanych z drutu wykorzystuje się zgrzewarki wielopunktowe. Mogą one działać z wykorzystaniem prądu zmiennego lub stałego. Rodzaj i konfiguracja maszyn używanych w tym procesie tak naprawdę uzależniona jest od zapotrzebowania odbiorcy. Proces zgrzewania jest wykonywany elektronicznie za pomocą odpowiedniego panelu. Dzięki temu można szybko przestawić proces produkcji do aktualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że zgrzewarki to maszyny od których wymaga się bardzo dużej precyzji, więc powierzenie procesu tworzenia tych produktów jedynie człowiekowi, byłoby raczej bardzo ryzykownym posunięciem.

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki