REKLAMA

Do tego, że właściwe osadzenie okien jest tak samo istotne jak ich parametry, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Stolarka montowana jest powszechnie na tak zwaną piankę PUR, zaś od niedawna zaleca się montaż z wykorzystaniem taśmy paroprzepuszczalnej, paroszczelnej i piany. Nazywany jest on powszechnie warstwowym, albo też ciepłym, co nie jest do końca prawdą, gdyż takie określenie powinno się używać w przypadku montowania okien w warstwie ocieplenia.

Montaż warstwowy

Zwykle okno kotwi się do muru, zaś przestrzeń pomiędzy ościeżnicą a ścianą uzupełnia pianką poliuretanową. Materiał ten posiada dobrze właściwości izolacyjne (izoluje zarówno akustycznie, jak i termicznie), jest przy tym odporny także na działanie grzybów i pleśni, nie przepadają za nim gryzonie i owady, chociaż niezabezpieczoną piankę może wydziobać ptactwo. Dzięki temu stolarka montowana jest tanio i szybko.

W zalecanym obecnie montażu warstwowym termoizolacja wykonana z pianki PUR jest zabezpieczona dodatkowo folią/taśmą paroszczelną wewnątrz i od zewnątrz paroprzepuszczalną taśmą wodoodporną. Mamy więc 3 warstwy – paroizolacyjną, która uniemożliwia wnikanie wilgoci w piankę, paroizolacyjną i termoizolacyjną

Dlaczego powinniśmy zabezpieczyć piankę taśmami? Ponieważ wyłącznie sucha będzie właściwie izolowała akustycznie i termicznie. Niewątpliwie, firmy zajmujące się produkcją chemii budowlanej, zaproponują nam kompletne systemy do warstwowego montażu. W ich skład, poza taśmami i pianką, wchodzić mogą również masy uszczelniające i taśmy rozprężne. Zdecydowanie najbezpieczniej będzie korzystać z materiałów oferowanych przez jedną firmę.

Ciepły montaż okienma za zadanie ograniczać mostki termiczne, dzięki temu zmniejsza koszty ogrzewania, poprawia mikroklimat pomieszczenia, jak i zapobiega powstawaniu wokół okna pleśni. Według wielu specjalistów szczelność połączenia, które zostało wykonane takim sposobem, jest prawie dwa razy lepsza, aniżeli w wypadku metody tradycyjnej przy użyciu pianki PUR. A właśnie szczelność połączenia ściany i okna to kwestia, na którą zwracają uwagę przepisy (,,połączenia okien z ościeżnicami należy zaprojektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich szczelności na przepuszczanie powietrza”). Jest to zupełnie słuszne, ponieważ straty ciepła są nie tylko wynikiem jego przedostawania się przez okno, ale również przenikania poprzez luki pomiędzy murem i ośnieżnicą.

Niestety, ciepły montaż okienzajmie nam zdecydowanie więcej czasu i jest dużo droższy (koszty samej taśmy to co najmniej kilkanaście złotych za 1 metr bieżący). Ponadto, powinnyśmy do niego zatrudnić tylko i wyłącznie doświadczonych fachowców, gdyż wymaga on pewnej precyzji i wiedzy. Pomylenie ze sobą taśm nie tylko nie zwiększy izolacyjności, ale może również zaszkodzić – zablokowanie dyfuzji pary wodnej będzie skutkowało pojawieniem się zagrzybienia na stolarce i na ścianach.

Montaż warstwowy – jak go wykonać?

  • taśmę paroprzepuszczalną i paroszczelną należy przykleić do ramy okna,
  • wypoziomowane okno trzeba przymocować do muru,
  • termoizolacyjną pianką montażową powinniśmy bardzo dokładnie wypełnić zwilżoną szczelinę,
  • taśmy możemy docisnąć za pomocą gumowego wałka.
- REKLAMA -
Zewnętrzne linki