Jaworznicka gastronomia jednoczy się w czasie kryzysu

Lokale gastronomiczne w całej Polsce zostały zamknięte dla odwiedzających je gości z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jeszcze nie tak dawno licznie odwiedzanym restauracjom i kawiarniom pozostała tylko sprzedaż swoich produktów na wynos i na dowóz.

REKLAMA

Sprzedaż jest niska, utargi spadają, a właściciele lokali zalegają z płatnościami i wypłatami dla swoich pracowników. Sytuacja jest naprawdę zła, także w Jaworznie, ale pojawiło się światełko w tunelu. Wspólnie możemy sobie pomóc, zarówno my ludzie z gastronomii, jak i mieszkańcy naszego miasta – mówią Ewelina Jagielska i Ewelina Ganobis – właścicielki dwóch obiektów gastronomicznych na terenie Jaworzna.

Wspólni znajomi obu właścicielek zaprosili je do grupy na portalu facebook, której celem jest wsparcie częstochowskiej gastronomii. To, jak tamtejsi restauratorzy działają i są w stanie sobie solidarnie pomagać, gdy w normalnych warunkach jest między nimi konkurencja sprawiło, że przecierałyśmy oczy ze zdumienia. To było to! Chcieliśmy zrealizować ten pomysł u nas w mieście.

Tak oto powstała grupa [WSPIERAMY JAWORZNICKĄ GASTRONOMIĘ], która liczy już prawie 800 członków.

Celem grupy jest stworzenie platformy wsparcia dla jaworznickiej gastronomii. Pomysł polega na tym żeby codziennie pojawiały w niej – dwa posty od każdego właściciela lokalu promujące jego biznes restauracyjny i kawiarniany, ale przede wszystkim chcemy, by zaczęły się tam pojawiać posty od wszystkich mieszkańców Jaworzna, zawierające zdjęcia zamówionych produktów. Każdy może zrobić zdjęcie zamówionego jedzenia, ciast, a nawet chlebów z lokalnej piekarni. Wspólnie możemy sobie codziennie przypominać, o tym że firmy gastronomiczne działają i potrzebują naszej pomocy.

Jeżeli mieszkańcy naszego miasta będą brać aktywny udział w grupie, będziemy mogli rozpocząć akcję #gastroDLAgastro, w której to lokale normalnie ze sobą konkurujące, będą mogły chwalić się wzajemnymi zamówieniami. Wierzymy, że wzajemne wsparcie mieszkańców i właścicieli lokali pozwoli uniknąć zwolnień i głębokiej recesji polskiej gospodarki. Oczywiście efekt będzie można osiągnąć, gdy inne miasta i ich mieszkańcy zaangażują się w podobne akcje. Zdajemy sobie również sprawę, że nie tylko samą gastronomią żyje człowiek, choć nią żyje przede wszystkim, bo każdy musi jeść. Dlatego też w najbliższym czasie stworzymy analogiczną grupę dla całego jaworznickiego biznesu. Zaczynamy od gastronomii, bo jej problemy znamy najlepiej.

Nasze grupy mogą być wspierane także pomysłami mieszkańców i właścicieli lokalnego biznesu. Są to inicjatywy oddolne i mamy nadzieję, że coraz większa liczba ludzi będzie chciała sobie nawzajem pomagać.

Jeżeli zaniedbamy pomoc, to możemy obudzić się w innej rzeczywistości, pełnej biedy i bezrobocia i co za tym idzie wszystkimi dalszymi i bardzo przykrymi tego konsekwencjami.

Dlaczego warto działać wspólnie, a nie zażarcie ze sobą konkurować? To proste!

Weźmy dla przykładu rolnika, który ma krowę, krowa daje mleko które zostaje przewiezione do fabryki w celu jego pasteryzacji i opakowania, mleko zostaje transportem, w którym też ktoś pracuje dostarczone do hurtowni, w hurtowni nabywa je właściciel kawiarni, który dodaje je na samym końcu do kawy, którą kupuje klient. Jest to przykładowy i bardzo uproszczony łańcuch dostaw, które są w rzeczywistości o wiele bardziej skomplikowane. Brak sprzedaży jakiegoś produktu, finalnie przerywa taki łańcuch dostaw i sprawia, że wszyscy jego uczestnicy tracą pracę oraz co za tym idzie możliwość nabywania kolejnych dóbr, na przykład pizzy w pizzerii, której łańcuchy dostaw również zaczynają się urywać. Następuje reakcja łańcuchowa, którą ciężko odwrócić i dotyka ona wszystkich – mieszkańców, właścicieli biznesów i ich konkurencję.

To abstrakcyjny przykład mający na celu pokazać, jak daleko idący zasięg mogą mieć nasze codzienne wybory zakupowe.

Tylko razem jesteśmy w stanie sprawić, że z mapy naszego miasta nie znikną wspaniałe, budowane latami lokale. Wydając regularnie niedużą sumę pieniędzy ocalimy czyjeś marzenia i miejsca pracy wielu osób. Wierzymy, że wspólnie nam się uda!

Zapraszajcie proszę do uczestnictwa w grupie swoich znajomych mieszkających w Jaworznie.

WSPIERAMY! #jaworznowspieramygastro #jaworznickiegastro

https://www.facebook.com/groups/519678365603587/

W czasie epidemii wspierajmy lokalne firmy, kupuj produkt i usługę w swoim mieście. Publikujemy reklamy za złotówkę.

Reklama w ramach akcji Wspieraj Lokalną Przedsiębiorczość.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki