REKLAMA

Boisz się, że twoje auto padnie łupem złodziei? Masz ku temu podstawy! Źle zabezpieczone samochody są świetnym celem dla przestępców. Wykrywalność takich czynów przez policję nie jest natomiast niestety wysoka. Sposobem na uratowanie jeżdżącego majątku może być lokalizator GPS w samochodzie. Czym jest i jak go dobrać?

Dlaczego zabezpieczenia takie jak lokalizator GPS w samochodzie są niezbędne? Choć w Polsce zdecydowanie spada liczba kradzionych pojazdów (w 2018 roku właścicielom złodzieje odebrali prawie 8000 aut – to o 15 procent mniej niż w roku poprzednim), to przestępcy zmienili taktykę.

Aktualnie złodzieje samochodów nie idą już w ilość wykradzionych samochodów, a w jakość i „zapotrzebowanie” rynku.

Jakie auta padają łupem złodziei?

Skradzione samochody nie trafiają zwykle na rynek wtórny. Czasy przebijanych numerów i podrabianych papierów raczej odeszły do lamusa. Złodzieje kradną auta z przeznaczeniem na części. To główna motywacja do wyboru danego modelu. Poszukiwane są, więc pojazdy luksusowe (te niekiedy idą na handel w całości, ale na paserstwie konkretnych części złodziej może zarobić więcej), nietypowe (np. te z silnikami hybrydowymi) oraz popularne, (bo popyt na konkretne elementy będzie duży).

Jakie modele są narażone na kradzież najbardziej? Statystyki policyjne pokazują, że bardzo poszukiwane są auta marki BMW i Audi. Wśród tego drugiego modelu królują A4 i Q7. Złodzieje „podążają” za rynkiem sprzedaży i na kolejnych miejscach są Volkswageny Passaty, Fordy Focus czy Skody Octavie. Narażeni są też właściciele hybrydowych wersji samochodów marki Toyota czy Mazda. Lokalizator GPS w samochodzie powyższych producentów powinien się znaleźć obowiązkowo.

Jak zabezpieczyć pojazd?

Wykrywalność kradzieży pojazdów jest niestety niska i w całym kraju oscyluje w granicach 10-20 procent. Wynika to z ograniczonych możliwości policji, profesjonalnych działań złodziei i opóźnieniu w zgłoszeniu przestępstwa (auta kradzione są w nocy, gdy nie mamy nad nimi żadnej kontroli). Wygląda na to, że pojazd musisz zabezpieczyć samodzielnie.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest lokalizator GPS w samochodzie. To urządzenie, które umożliwia ci określenie aktualnej pozycji, w której znajduje się twoje auto. Niektóre lokalizatory pozwalają też na odtworzenie trasy, którą przebył pojazd. Bardziej rozbudowane modele mają też wbudowane zabezpieczenie, które zaalarmuje cię w momencie, gdy ktoś bez twojej zgody będzie próbował odjechać lub zabrać samochód z miejsca postoju.

Dzięki temu szybko powiadomisz o przestępstwie policję i będziesz mógł spokojnie spać, nie martwiąc się o pozostawiony na parkingu pojazd. A co poza lokalizatorem? Zainwestuj również w ukryty przycisk do odblokowania rozruchu (przydatny w autach z zapłonem bez kluczykowym), zainstaluj rozbudowaną i nowoczesną blokadę skrzyni biegów, a także wykup dobrą polisę AC. Na wszelki wypadek nie zostawiaj też samochodu w okolicach, które nie cieszą się tzw. „dobrą sławą”. Nie ma jednak tak skutecznej ochrony jak wspomniany lokalizator GPS w samochodzie.

Lokalizator GPS w samochodzie – jaki powinieneś mieć?

Główną funkcją lokalizatora jest pomoc w odzyskaniu w razie ewentualnej kradzieży. Skuteczny sprzęt musi być więc dobrze ukryty i stabilnie zamocowany, a dodatkowo powinien długo pracować na naładowanej baterii. Do szybkiej reakcji niezbędne będzie też precyzyjne wskazanie miejsca przebywania pojazdu (najlepiej z dokładnością do kilku metrów).

Dużą zaletą będą też dodatkowe funkcje lokalizatora. Wśród nich znajdziesz np. sczytanie historii przejazdu, śledzenie trasy auta „na żywo”, czy szereg możliwości związanych z platformą do śledzenia i raportowaniem.

Przykładem bardzo dobrego urządzenia jest lokalizator GPS FIX-012. Mocne magnesy neodymowe pozwolą na trwałą instalację w dobrze ukrytym miejscu. Sprzęt pozwala na nawet 180 dni pracy na jednym ładowaniu. Lokalizacja lokalizatora pozwala na określenie miejsca przebywania pojazdu z dokładnością do 5 metrów!

Lokalizator GPS VJ05 pozwala natomiast na nasłuch otoczenia, a dodatkowo ma wbudowany alarm, który aktywuje się w przypadku demontażu. To będzie dla ciebie sygnał, że złodzieje próbują ukraść twoje auto. Wbudowany system nie pozwoli też na wyłączenie zasilania przez osoby niepowołane.

Pamiętaj, że instalując lokalizator GPS w samochodzie i zachowując szczególne środki ostrożności, jesteś w stanie znacznie obniżyć prawdopodobieństwo utraty swojego auta! Więcej porad znajdziesz na stronie Alfatronik.com.pl

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki