REKLAMA

Ściernice trzpieniowe to powszechnie stosowane narzędzie ścierne. Element ten zbudowany jest ze specjalnych ziaren ściernych oraz nośnika materiału ściernego nazywanego również spoiwem. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłowych. Wybór odpowiedniej ściernicy zależy między innymi od tego, jaki materiał będziemy szlifować. Jak znaleźć najlepszą ściernicę?

  1. Rodzaje ściernic
  2. Jaką ściernicę wybrać

Rodzaje ściernic

Przeglądając oferty sklepów, można znaleźć duży wybór ściernic. Czasami trudno zdecydować, która w danym momencie będzie najlepsza. Do najbardziej podstawowych należą ściernice trzpieniowe. Są one nasadzone na specjalny, bardzo mały (od około 1 mm do 1 cm), trzpień. Używa się ich najczęściej do precyzyjnej pracy nam  małymi elementami. Przydadzą się w trakcie frezowania, wygładzania powierzchni bądź żłobienia różnej wielkości zgłębień. Najczęściej stoswane są do obróbki tali, żeliwa, drewna oraz tworzyw sztucznych. Więcej o ściernicach trzpieniowych można przeczytać pod następującym linkiem: http://www.ladnie-mieszkaj.pl/do-jakich-materialow-najlepiej-sprawdza-sie-sciernice-trzpieniowe/.

Kolejny typ to ściernice listkowe, które są zbudowane ze specjalnych lamelków (cienkie płytki blaszane). Są one pokryte materiałem ściernym. Podczas pracy jednocześnie zdzierają obrabianą powierzchnię i od razu ją wygładzają. Najczęściej wykorzystuje się je podczas obróbki metalu, tworzyw sztucznych oraz drewna. Przydadzą także, jeśli chcemy zedrzeć farbę bądź usunąć z powierzchni rdzę. Ściernica listkowa jest bardzo łatwa w użyciu (więcej na jej temat: https://ekutno.pl/pl/642_materialy_partnera/42570_szlifowanie-i-scieranie—niezbedne-akcesoria-majsterkowicza.html).

Ściernice tarczowe można używać, gdy potrzebujemy większego narzędzia nić ściernice trzpieniowe. Przydadzą się zwłaszcza podczas pracy z metalami różnego typu. Na rynku znajdziemy również ściernice talerzowe oraz gankowe.

Jaką ściernicę wybrać

Sukces podczas profesjonalnego szlifowania różnych powierzchni zależy nie tylko od umiejętności robotnika, ale również od odpowiedniego sprzętu do pracy. Jak już wyżej zostało przedstawione, ściernice różnią się różnymi kształtami. Nadają się one do obróbki różnych materiałów. Istotne jest również, rodzaj szlifowanej powierzchni. Ściernice nasadzane sprawdzą się na przykład podczas obróbki powierzchni o nieregularnych kształtach. Dobór odpowiedniej ściernicy zależy również os tego, czy szlifowany element jest trudno dostępny czy nie. Warto również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego została wykonana ściernica. Do cięcia i obróbki twardych metali idealnie nada się elektrokorund. W przypadku pracy nad powierzchnią z kamienia,  żeliwa czy betonu dobry będzie węglik krzemu. W sklepach są również produkty wykonane z syntetycznego diamentu do obróbki ceramiki. Dodatkowe informacje znajdują się tutaj: https://elubaczow.com/2020/03/14/jaka-sciernice-wybrac/.

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki