REKLAMA

Tabletki antykoncepcyjne to skuteczna ochrona przed niechcianą ciążą. Stosowanie ich niestety bardzo często wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Tak jak każdy rodzaj antykoncepcji posiadają wady i zalety.

Każda kobieta może inaczej zareagować na przyjmowaną dawkę hormonów zawartą w tabletkach (estrogenu i progesteronu). Tabletki zawierające jedynie jeden hormon nazywane są mini pigułkami. Pigułki jednofazowe mają taką samą zawartość hormonów. Fazowe tabletki zawierają różną równowagę hormonów. Istnieją również tabletki, których w opakowaniu jest 28, z czego 7 z nich to Placebo.

Działanie tabletek

Tabletki hamują owulację i zmieniają właściwości błony śluzowej macicy.

Skutki uboczne :

  • Plamienia międzymiesiączkowe- ta dolegliwość występuje bardzo często na początku stosowania antykoncepcji hormonalnej. Dzieje się tak, ponieważ organizm próbuje dostosować się do nowej sytuacji hormonalnej. Jeśli plamienia nasilają się zmieniając się w krwotoki lub gdy nie ustępują po 3 dniach należy szybko udać się do lekarza.
  • Nudności- Występują na początku stosowania tabletek i szybko ustępują. Jednak jeśli utrzymują się przez długi czas należy zgłosić się do lekarza.
  • Tkliwość piersi-Ta dolegliwość powinna ustąpić po kilku tygodniach stosowania tabletek. W sytuacji, w której ból nie przechodzi lub gdy wyczujemy guzka w piersi trzeba skonsultować się z lekarzem.
  • Bóle głowy i migreny- Jeśli występują często należy zwrócić się do lekarza, ponieważ może być konieczna zmiana leku na inny.
  • Zwiększenie masy ciała- Tabletki nie mają wpływ na masę ciała, mogą powodować duży apetyt, który może do tego doprowadzić. Mogą one również zatrzymywać wodę w organizmie.
  • Wahania nastroju-Jeśli po zażywaniu tabletek towarzyszą nam silne zmiany nastrojów a nawet stany depresyjne należy skontaktować się z lekarzem.
  • Niższe libido-Tabletki mogą mieć wpływ na popęd seksualny, jeśli ta dolegliwość utrzymuje się trzeba iść do lekarza.
  • Zmiana wydzieliny z pochwy-Jedne kobiety mogą zmagać się z suchością pochwy, inne ze większą wilgotnością stref intymnych.

Jak prawidłowo stosować tabletki antykoncepcyjne?

W Polsce można zakupić kilka rodzajów tabletek antykoncepcyjnych. Działają bardzo podobnie, jednak różnią się zawartością substancji czynnych i sposobem dawkowania. Tabletki antykoncepcyjne możemy dostać jedynie na receptę. Wcześniej jednak lekarz ginekolog zaleca nam po które konkretnie sięgnąć, ponieważ źle dobrane pigułki mogą wywoływać wiele skutków ubocznych.

Ważne jest aby zażywać tabletki regularnie o tej samej porze, aby utrzymać stały poziom hormonów w organizmie.

Źródło: Medyk Online, Tabletki Antykoncepcyjne

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki