sobota, 20 kwietnia, 2024

Zakończenie zajęć w klasach maturalnych

Strona głównaEdukacjaZakończenie zajęć w klasach maturalnych

Zakończenie zajęć w klasach maturalnych

- Advertisement -

Dla 19 tys. uczniów klas III liceów ogólnokształcących i ponad 13 tys. uczniów klas IV techników 24 kwietnia zakończą się zajęcia dydaktyczne. Wszystkie rady pedagogiczne w woj. śląskim (305 liceów i 202 technika) podjęły uchwały klasyfikacyjne. Zwykle ostatni dzień zajęć był dniem uroczystego wręczenia świadectw.

W tym roku będzie inaczej. Uczniowie otrzymają świadectwa indywidualnie, także w kolejnych dniach, według ustalonych przez dyrektorów harmonogramów, z zachowaniem stosownych zasad bezpieczeństwa.

Zdalne nauczanie

W woj. śląskim blisko 90 tys. nauczycieli prowadzi tzw. zdalne nauczanie dla ponad 500 tys. uczniów i słuchaczy kształcących się w 2300 szkołach. Mamy za sobą pierwszy, chyba najtrudniejszy etap, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki pracy na odległość, wdrażać je w różnych warunkach, ustalać zasady. W zdalną naukę zaangażowani są zarówno nauczyciele i uczniowie, jak i rodzice oraz dyrektorzy szkół. To na dyrektorach szkół spoczywa obowiązek koordynowania współpracy nauczycieli z uczniami lub rodzicami, ustalania, we współpracy z nauczycielami, tygodniowego zakresu treści nauczania do zrealizowania w poszczególnych klasach. Nauczyciele, organizując nauczanie, uwzględniają potrzeby edukacyjne i możliwości psychofizyczne dzieci i uczniów, ich wiek, możliwości techniczne zdalnej nauki w domu ucznia. Również rodzice bardzo aktywnie wspierają młodsze dzieci w nauce. Najbardziej popularną formą kontaktu w woj. śląskim są e-dzienniki i platforma e-podręczniki. Wiele szkół korzysta również z innych form zdalnej komunikacji, także opracowanych na użytek konkretnej szkoły.

W ciągu miesiąca zdalnej nauki znacząco poprawiło się wyposażenie uczniów i nauczycieli w sprzęt komputerowy. Dużym wsparciem jest projekt „Zdalna szkoła”. W woj. śląskim 85% samorządów już złożyło wnioski o środki z projektu, kolejne mogą je składać do końca sierpnia. Z pomocą ruszyły również firmy komputerowe, które za symboliczną złotówkę przekazywały sprzęt do szkół. W indywidualnych przypadkach materiały dla uczniów, którzy nie mają dostępu do internetu, są przygotowywane w formie wydruku.
Wiele ciekawych inicjatyw wspomagających pracę szkół podejmują instytucje kultury. Nauczyciele z woj. śląskiego aktywnie włączyli się w prowadzenie lekcji w TVP, za co serdecznie dziękujemy. Zespół Pieśni i Tańca realizuje projekt Edukujemy artystycznie. Artyści Zespołu przygotowują m.in. filmy, w których uczą zabaw wokalno-muzyczno-tanecznych, także domowych, dla całej rodziny. Aktorzy teatrów w Będzinie, Chorzowie czytają książki. Artyści Opery Śląskiej w Bytomiu prowadzą lekcje teatralne, w ramach których odkrywają tajniki instrumentów muzycznych. Natomiast kluby sportowe przygotowały propozycje treningów online z doświadczonymi instruktorami w warunkach domowych.

Serdecznie dziękuję nauczycielom, dyrektorom, rodzicom, uczniom, instytucjom kultury, sportu, przedsiębiorcom, samorządom za zaangażowanie, pomoc, wsparcie w realizacji zdalnego nauczania.

Wicekurator Oświaty
Jacek Szczotka

[vc_facebook]

Foto: Archiwum

- Advertisment -

Jaworzno mało znane – Świetlik

Kiedy słyszymy słowo „świetlik”, to kojarzy nam się ono bądź ze światem owadów bądź z elementami i detalami architektury. W dzisiejszym odcinku wszakże o...

Niedziele handlowe w 2024 roku. Czy 21 kwietnia to niedziela handlowa?

W 2024 roku, podobnie jak w latach ubiegłych przypada 7 niedziel handlowych. W które niedziele mieszkańcy Jaworzna będą mogli zrobić zakupy? Niedziele handlowe w 2024...

Utrudnienia w ruchu 20 kwietnia w związku z paradą motocyklową

W najbliższą sobotę, 20 kwietnia, w Jaworznie odbędzie się parada motocyklowa. W związku z przejazdem uczestników ulicami miasta, możliwe  są utrudnienia w ruchu. Parada odbędzie...