Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie Jeziorkach została założona w sierpniu 1994 r. dekretem biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego. Wydzielona została z dwóch wspólnot: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie.

REKLAMA

Dekret wszedł w życie 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Pierwszym proboszczem był ks. Jerzy Dębski. Wraz z wiernymi zamknął prace wykończeniowe w kościele i na plebani, w której wykonano instalację wodno-kanalizacyjną i wprawiono okna.

W grudniu tegoż samego roku na zakończenie rekolekcji adwentowych tabernakulum poświecił bp Piotr Skucha. Na początku 1995r. Zamontowano w kościele okna, witraże do nich zaprojektował Janusz Łęgowski – plastyk z Katowic. Wiosną wytynkowano część mieszkalną, zakrystię i salki dla dzieci, na plebani wykonano centralne ogrzewanie. Dach kościoła pomalowano we wrześniu. W maju i czerwcu 1996 r. całe wnętrze kościoła wytynkowano. 22 września 1996 r. poświęcenia kościoła i stacji drogi krzyżowej dokonał również bp Piotr Skucha. Podczas mszy tego dnia ks. biskup wmurował w kościele kamień węgielny.

Ks. Jerzy Dębski, pierwszy proboszcz parafii w Jeziorkach w latach 1994 – 2004r. (fot. Zdzisław Tomaszewski)

W Wielki Piątek, 28 marca 1997 r., silna wichura zerwała poszycie ze wschodniej części dachu kościoła. W pamięci wiernych pozostanie liturgia wielkopiątkowa odprawiana w uszkodzonym kościele podczas gdy na dachu pracowano nad zniszczonym dachem. W pracach remontowych wsparła parafię sosnowiecka diecezja. Podczas zbiórki pieniędzy zarządzonej przez bp. Adama Śmigielskiego zgromadzono 26 tys. zł. W lipcu rozpoczęto remont dachu, budynek zabezpieczono instalacją odgromową. Odbiór budowlany kościoła odbył się w końcu 1997 r. W maju 1998 r. pomalowano wnętrze kościoła. Autorem projektu a zarazem jego wykonawcą był mgr Janusz Łęgowski. W głównej ścianie ołtarzowej namalował krzyż papieski, w lewym bocznym ołtarzu umieszczono kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na pamiątkę, że dekret erygujący parafię uprawomocnił się w święto NMP Częstochowskiej. W prawym bocznym ołtarzu umieszczono obraz św. Józefa Rzemieślnika. Prowadzono prace porządkowe na terenie wokół kościoła, na palcu kościelnym położono kostkę brukową, zamontowano schody na chór. W lutym 1999 r. na wieży kościelnej zainstalowano dzwony elektroniczne, zaś w samym kościele – instalację nagłaśniającą. Teren przykościelny osadzono krzewami ozdobnymi.

Kiedy w czerwcu 1999 r. przybył do Polski z VII pielgrzymką Jan Paweł II, wierni z Jeziorek udali się na spotkanie z papieżem do Sosnowca. Szli przez Wilkoszyn ulicą Botaniczną, pobliżu Góry Sodowej doszli do drogi prowadzącej do Szczakowej, dalej przez Górę Piasku, Klimontów na plac przy ul. Gwiezdnej w Sosnowcu (w 2005 r. plac nazwano im. Jana Pawła II). Na to spotkanie z papieżem przybyło 300 tys. wiernych. Podczas mszy św. odbyła się koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy z jaworznickiej parafii na Os. Stałym. To wtedy Ojciec Święty powiedział: „Jaworzno specjalnei czekało, czekało ze swoim obrazem Matki Boże, aż ich biskup zostanie Papieżem i wtedy go ukoronowali”.

Konsekracji kościoła w Jeziorkach dokonał w Wielkim Jubileuszu Roku 2000 ordynariusz sosnowiecki bp Adam Śmigielski. Konsekrację poprzedziło przygotowanie duchowe, które stanowiły tygodniowe misje ewangelizacyjne prowadzone przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, ks. kan. Kazimierza Rapacza.

Podczas mszy konsekracyjnej odprawionej 5 listopada 2000 r. o godz. 11.00 namaszczono olejem świętym ołtarz i ściany świątyni. Poświęcono wodę i pokropiono nią wiernych. Ściany okadzono, co było znakiem, że kościół stał się domem modlitwy. BP Śmigielski przekazał zapalną świecę, od której zapłonęły wszystkie świece przy ołtarzu. Śpiewy mszalne prowadził chór z Saleziańskiego Liceum Muzycznego z Lutomierska.

W 2000 r. parafia liczyła 845 wiernych. Ks. proboszcz Dębski wyraźnie podkreślił, że kościół powstały systemem gospodarczym jest wielką dumą i chlubą tej małej społeczności. W 2002 r. kościół wyposażono w ławki i konfesjonały z drzewa dębowego. Wykonał je jeden z parafian inż. Kazimierz Wrona.
Ela Bigas na podst. „Historii Jeziorek” Grażyny Gut i Jerzego Gut