REKLAMA

Górskie wycieczki mogą być fantastyczną przygodą i sposobem na aktywne spędzenie czasu na łonie natury. Należy się do nich jednak odpowiednio przygotować. Rzeczą, o której nie możesz zapomnieć w swoim ekwipunku górołaza jest odpowiednia kurtka. Dziś podpowiemy Ci, jaką kurtkę damską wybrać, gdy planujesz wyprawę w góry.

Kurtka damska na wiosnę i jesień w górach

Kurtki damskie dedykowane na czas górskich wycieczek powinny być dostosowane nie tylko do osoby, która będzie je użytkowała, ale przede wszystkim do warunków pogodowych, jakie panują na tamtejszym terenie o danej porze roku.

Kurtka na wiosenną lub jesienną wyprawę w góry powinna przede wszystkich chronić przed kapryśną pogodą. Nierzadko zdarza się, że o tych porach jest wietrznie, temperatura mocno się waha i trzeba być gotowym na opady deszczu, a nawet i śniegu. Z tego powodu warto zaopatrzyć się w kurtkę ze specjalną membraną, gwarantującą wysoką wodoodporność, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej oddychalności.

Musisz jednak wiedzieć, że jeśli pogoda będzie dla Ciebie łaskawa (o czym z pewnością marzysz, wybierając się na wiosenny lub jesienny spacer w górach) i jedyne, z czym przyjdzie Ci się zmagać, to wiatr, kurtka z membraną (kurtka typu hardshell) może sprawić, że nie będziesz czuć się do końca komfortowo. Dlatego w plecaku warto mieć ze sobą również cienką kurtkę z bardziej oddychającej tkaniny, typu softshell.

Zima w górach – jaką kurtkę damską wybrać?

Zimą, poza wiatrem i zmiennymi warunkami pogodowymi, kurtka powinna chronić Cię również przed często naprawdę bardzo niskimi temperaturami.

Jeśli szykujesz się na zimową, rekreacyjną wycieczkę górską, rozważ zakup kurtki trekkingowej z ociepliną naturalną (z puchu naturalnego) lub ociepliną syntetyczną (z wypełnieniem syntetycznym). Jeżeli jednak szukasz bardziej budżetowego rozwiązania lub zamierzasz nie tylko spacerować, ale również podchodzić pod wyższe szczyty, postaw na kurtkę z membraną, (która przyda Ci się również o innej porze roku), a pod nią załóż dodatkową warstwę, która będzie dawała ciepło (np. polar) i którą będzie można ściągnąć w razie potrzeby.

Wybierając kurtkę na zimowe wycieczki górskie, warto zwrócić również uwagę na to, by wygodnie dało się na niej nosić plecak turystyczny, ponieważ o tej porze roku będą one w duecie towarzyszyły Ci przez całą wyprawę.

Kurtka damska na letnią wycieczkę górską – czy jest potrzebna?

Wbrew pozorom, kurtka jest w górach potrzebna również latem. Oczywiście o tej porze roku możesz zrezygnować z ociepliny i postawić na cienką kurtkę o właściwościach przeciwdeszczowych, wyposażoną w membranę o dobrej oddychalności.

Wybierając kurtkę na lato, zwróć również uwagę na to, by miała dodatkową wentylację, która najczęściej występuje w postaci zamków pod pachami. Odpinasz je, gdy jest Ci zbyt gorąco, by nie doprowadzić do przegrzania organizmu, a jednocześnie chronić się przed deszczem.

Kurtka damska 3w1 – całoroczne rozwiązane na spacer w górach

Świetnym rozwiązaniem – zwłaszcza, gdy po górach zdarza Ci się spacerować przez okrągły rok – jest zakup kurtki całorocznej, typu 3w1. Składa się ona z warstwy termicznej w postaci podpinki z ociepliną (np. z polaru) oraz z warstwy zewnętrznej, z membraną, a także z warstwy przeciwdeszczowej.

Tak uniwersalny produkt możesz rozdzielić na trzy części, zakładając każdą z nich osobno lub razem, w zależności od warunków atmosferycznych, z jakimi przyjdzie Ci się zmagać podczas pieszej wędrówki.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki