Epidemia koronawirusa uderzyła w różne sektory gospodarki. Kryzys czują w kieszeniach prawie wszyscy, ale w wyjątkowo trudnej sytuacji znaleźli się twórcy, artyści i wszystkie instytucje kultury. Brak możliwości organizacji grupowych zajęć oraz zakaz organizacji imprez masowych zmienia zasady funkcjonowania tych instytucji. W Jaworznie nie jest inaczej.

REKLAMA

W naszym mieście funkcjonuje kilka instytucji kultury m.in. Teatr Sztuk, Orkiestra Kameralna Archetti oraz eM Band – Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna. Z naszych informacji wynika, że te instytucje mają funkcjonować w nowy sposób.

Szczegółów nikt nie chce zdradzać. Nasi informatorzy, którzy chcą pozostać anonimowi, potwierdzają, że w mieście trwają przymiarki do takich zmian. Dyskusja na ten temat odbywa się w gabinetach urzędu miejskiego za zamkniętymi drzwiami. Radni, członkowie Komisji Kultury i Sportu, Rady Miasta o tych zmianach wiedzą niewiele. Każdy coś słyszał, ale żadne konkretne propozycje oficjalnie nie padły.

Obawa związana z ich przyszłością wynika z poprzednich praktyk naszego samorządu, kiedy to prezydent bez konsultacji oznajmia jakie zmiany zostaną wprowadzone, a dopiero potem odbywają się pseudo konsultacje i rozmowy z mieszkańcami. Było tak w przypadku np. zmiany lokalizacji szkoły muzycznej lub chęci likwidacji liceów w Jaworznie, z której prezydent musiał się wycofać.

Wisienką na torcie był kolejny przykład krótkowzroczności władz miejskich podczas podejmowania zmian na Gródku. Skutkowały one odejściem Wspólnoty Betlejem z Bacówki.

Można zrozumieć, że nowa sytuacja wymaga oszczędności w gminie, ale trzeba pamiętać że te instytucje są miejscem pracy dla wielu jaworznian, którzy tworzą kulturę naszego miasta. Z szacunku do nich warto, aby otrzymali oni konkretne informację na temat swojej przyszłości. Warto w tej sferze zachować się kulturalnie.

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki