W czwartek 7 maja do większości kibiców piłki nożnej dotarła wiadomość o zakończeniu, w związku koronawirusem, sezonu piłkarskiego 2019/2020. Z informacji podanej na oficjalnych stronach Śląskiego, Małopolskiego ZPN, a także pozostałych wynikło, że punkty zdobyte przez  wszystkie drużyny będą zachowane. Będą awanse, ale nie będzie spadków. Wszystko w ligach IV i niższych. Z treści jasno wynikło, że liderzy grup, a wśród nich dwie drużyny z Jaworzna awansowały do wyższych lig. Miałaby to być JSP Szczakowianka Jaworzno oraz LKS Zgoda Byczyna.

REKLAMA

Dla nas dziennikarzy oficjalny komunikat był jasny – Szczakowianka miałaby awansować do ligi IV, a Zgoda Byczyna do klasy okręgowej. Pomimo podanej przez portal jaw.pl  oficjalnych wiadomości, niektórzy komentujący posiłkowali się niepotwierdzonymi wiadomościami, publikowanymi przez niektóre media.

tam gdzie lider i wicelider danej klasy rozgrywkowej mieli tyle samo punktów (czyli biorąc pod uwagę moment, w którym przerwano sezon – zagrali ze sobą tylko raz), będzie dodatkowy baraż o awans.

Ubolewamy nad sytuacją i uważamy za wielki nietakt, kiedy to media, które wydawać się mogły poważne w opinii odbiorców, próbują tworzyć własne historie. Tych tworzących i kopiujących niepotwierdzone wiadomości było sporo.

Przypominamy, że regulamin piłki nożnej zostaje niezmienny od lat i mówi o kolejności zajmowanej w tabeli, o której decydują zebrane punkty. W przypadku tej samej ilości punktów u dwóch lub więcej drużyn ma decydować bezpośredni wynik, następnie stosunek bramkowy. A jeżeli to nie wystarczyłoby, o awansie miałyby decydować zebrane kartki. Przypomnijmy, że po rundzie jesiennej Zgoda Byczyna ma taką samą ilość punktów co Błyskawica Myślachowice, ale w bezpośrednim starciu to Zgoda wygrała 3:0, nie mówiąc już o bilansie bramkowym, który również jest na korzyść drużyny jaworznickiej. Idąc dalej, pytamy: dlaczego niby tylko drużyny, które mają taką samą ilość punktów, miałyby rozegrać baraże? W przypadku chrzanowskiej A klasy na górze tabeli po rundzie jesiennej jest tłoczno i nie tylko Błyskawica może czuć się pokrzywdzona przez zaistniałą sytuację. Kolejne dwie drużyny to Wolanka Wola Filipowska, która ma tylko jeden punkt straty, a także Fablok Chrzanów z trzypunktową stratą. Przecież im i innym też zabrakło meczu lub dwóch.

My staraliśmy się dotrzeć do źródła, czyli do sprawozdania wojewódzkich prezesów ZPN-u. Na tym się opieraliśmy. Uważamy, że jeżeli nawet były wzmianki o barażach, to na pewno nie w przypadku Zgody Byczyna i Błyskawicy Myślachowice, ani żadnych innych klubów, które mogłyby się znaleźć w podobnej sytuacji. Tutaj musimy podeprzeć się wypowiedzią pana Jerzego Nagawieckiego (rzecznika prasowego Małopolskiego ZPN), który wypowiedział się dla przełomu.pl:

Nie ma potrzeby wychodzić poza regulamin, mnożyć dodatkowe rzeczy i tworzyć nową rzeczywistość.

Czytając dalej wypowiedzi z poniższego linku:
https://przelom.pl/31038-barazu-o-awans-jednak-nie-bedzie.html
dowiemy się o bezpośredniej wygranej między pierwszą a drugą drużyną, bilansie bramek oraz zielonym stoliku. Co jak co, ale nie rozumiemy wypowiedzi pana Michała Lasonia – prezesa Błyskawicy Myślachowice, który mówi:

Sezon powinien zostać anulowany, albo należy rozegrać baraż. Awanse należy rozstrzygać na boisku, a nie przy zielonym stoliku.

I tak ciągnie się temat LKS-u Zgody Byczyna. Ponownie na jednym z portali internetowych mogliśmy poczytać o wznowieniu rozgrywek rundy wiosennej w chrzanowskiej A klasie. Tylko niby jakim cudem, skoro jest zakaz organizowania meczów na niższych szczeblach? Na boisko co prawda będzie można wejść w większych grupach, ale nie oznacza to, że można wznowić rozgrywki. Cały czas czekamy na uchwałę MZPN, która najpierw miała pojawić się w okolicach 12 maja, potem 20, a teraz jak podaje oficjalny komunikat 28 maja. Szkoda, że zamieszanie dotyczące Zgody trwa w nieskończoność, bowiem (i tu znowu) docierają nieoficjalne informacje o prawdopodobnym terminie rozpoczęcia sezonu 2020/2021, które przypada na lipiec. Czasu jest więc mało.

jargal

Poniżej podajemy pełne rozporządzenie z dnia 7 maja, które publikuje Małopolski ZPN:
https://www.mzpnkrakow.pl/info/2398-Komunikat+PZPN+ws.+rozgrywek+niższych+lig+w+sezonie+2019-2020

 

 

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki