To już 70 lat, kiedy to istnieje Ludowy Zespół Sportowy „Zgoda” Byczyna. Dokładnie 27 czerwca 1950 roku w obecności 12 osób powołano do życia klub sportowy.

REKLAMA

Podczas zebrania Wincenty Dubiel, prezes Gminnego Zarządu ZSCh w Jaworznie, omawiał znaczenie sportu w życiu gromady wiejskiej. Powołano tymczasowy zarząd, a datę pierwszego w historii walnego zebrania ustalono na 30 czerwca 1950 roku. Podczas walnego zebrania wybrano zarząd LZS-u, który przedstawiał się następująco:
przewodniczący: Władysław Michalik
z-ca przewodniczącego: Władysław Stawarczyk
sekretarz: Stefan Dudek
skarbnik: Jan Chechelski
członkowie: Franciszek Stec, Jan Bębenek, Józef Stec.

Jednocześnie członkowie Zarządu byli kierownikami sekcji:
kierownik ds. kulturalno-oświatowych oraz sekcji szachowej: Józef Stec
kierownik sekcji piłki siatkowej: Józef Siga
kierownik sekcji piłki nożnej: Jan Bębenek

Pierwszy, historyczny skład Zarządu nowo powołanego klubu sportowego utrzymał się przez dwa lata.

Działalność LZS-u Zgoda Byczyna od samego początku była niezmiernie zróżnicowana. Już w drugim roku istnienia klub uczestniczył w rozgrywkach pucharowych w piłce nożnej, a także siatkowej. Był organizatorem Biegu Narodowego, prowadził wreszcie działalność turystyczną, organizując wiele wycieczek. „Zgoda” w błyskawicznym tempie rozszerzała swoją działalność. Już w 1953 roku pod swoją opieką klub miał 9 sekcji sportowych, a były to sekcje: piłki nożnej, piłki ręcznej kobiet, piłki ręcznej mężczyzn, tenisa stołowego, lekkoatletyczna, szachowa, gimnastyczna kobiet, gimnastyczna mężczyzn oraz sekcja łucznicza.

W 1955 roku drużyna sekcji tenisa stołowego, grała o mistrzostwo klasy „B” i ostatecznie zajęła III miejsce tuż za zespołami Zrywu Krzeszowice i Górnika Jaworzno. W rozgrywkach walczyli z takimi zespołami jak wspomniany Górnik, czy Zryw, a także SKS Junak Jaworzno, Unia Azotania Jaworzno, Sparta Jaworzno, Sparta Krzeszowice, Stal I B Trzebinia, Budowlani Płaza oraz Gwardia Jaworzno. Tymczasem druga drużyna „Zgody” zajęła IV miejsce w rozgrywkach klasy „C”. Sekcja sportowa tenisa stołowego pozostała do dnia dzisiejszego. Największym sukcesem „Zgody” Byczyna były boje o mistrzostwo III ligi. Obecnie drużyna ta zmaga się w lidze IV.

W 10. rocznicę powstania LZS-u powołano do życia sekcję kolarstwa. Tutaj pierwszą imprezą zorganizowaną przez klub w tej dyscyplinie był wyścig 25 km na trasie Byczyna – Chrzanów – Jaworzno – Byczyna. W pierwszym wyścigu zwyciężył zawodnik „Zgody” – Marian Michalik.

We wczesnych latach sekcją koronną klubu była sekcja siatkówki, która mogła poszczycić się wieloma sukcesami. Do największych niewątpliwie należało reprezentowanie województwa krakowskiego na Centralnej Spartakiadzie w Poznaniu w 1952 roku. Sekcja ta odnosiła zwycięstwa na szczeblu powiatu i województwa. W 1958 roku siatkarze zajęli II miejsce w klasie „B”, tuż za Startem Wadowice. Byczynianie wyprzedzili takie drużyny jak: KS Olkusz, Victorię Jaworzno, LZS Malec, LZS Sułkowice, MKS Chrzanów oraz LZS Spytkowice. Sekcję tę, jak i wiele innych rozwiązano z czasem.

Najbardziej cenionym, rokującym i niosącym same korzyści sportowe, tworem w historii klubu była sekcja piłki nożnej. Pierwsza drużyna w roku 1964 startowała w rozgrywkach klasy „C”. W skład zespołu wchodzili wówczas: Tadeusz Bieniek, Stefan Bombol, Józef Bergieł, Marian Dubiel, Józef Koziarz, Jan Ptasiński, Henryk Radko, Władysław Otrębski i Eugeniusz Wyrobiec. Z pomocą, nie tylko finansową, przychodziła w dużej mierze dyrekcja kopalni Jaworzno oraz Zarząd Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Byczynie. Piłka nożna w Byczynie przetrwała do dnia dzisiejszego. Za największy sukces uznaje się występy w lidze okręgowej w latach 2009 do 2012. Poza tym drużyna piłkarska po roku 2002 rozgrywała mecze w „A” klasie. W roku 2002 zmieniono nazwę klubu z Ludowy Zespół Sportowy „Zgoda” Byczyna na Ludowy Klub Sportowy „Zgoda” Byczyna. Obecnie piłkarze pod wodzą trenera Krzysztofa Bartyzela w sezonie 2020/2021 wracają do ligi okręgowej. Wszystko to, po rewelacyjnej rundzie jesiennej poprzedniego sezonu, po której „Zgoda” została liderem „A” klasy grupy: Chrzanów.

Przypomnijmy, że z powodu pandemii koronawirusa nie udało się rozegrać rundy wiosennej. Z tych samym powodów zarząd zrezygnował z tegorocznych obchodów 70-lecia istnienia klubu, przenosząc uroczystości na przyszły rok.

Tak właśnie rysowała się historia klubu sportowego z Byczyny, dzielnicy Jaworzna.

Obecnie klubem opiekuje się zarząd w osobach:
Prezes – Jacek Skopowski
Wiceprezes – Piotr Kuciel (sekretarz)
Wiceprezes – Andrzej Chechelski (skarbnik)
Wiceprezes – Nina Przybyszewska
oraz członkowie zarządu – Łukasz Przebindowski i Dariusz Piecka

Klubowi, sportowcom, jak i sympatykom „Zgody” Byczyna życzymy spełnienia marzeń.

jargal

Opracowanie na podstawie pracy pana Grzegorza Radko, któremu serdecznie dziękujemy za udostępnienie materiału.

Do opisu wykorzystano zdjęcia z archiwum LKS Zgoda Byczyna.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki