REKLAMA

Każdy rodzic powinien zadbać o kompleksowe badanie wzroku swojego dziecka. Z wizytą u okulisty nie należy czekać na pojawienie się zaburzeń widzenia. Wykonywanie badań wzroku profilaktycznie pozwala na wykrycie ewentualnych chorób, kiedy są jeszcze we wczesnym stadium rozwoju i można je wyleczyć. Co powinniśmy wiedzieć o diagnostyce oczu u dzieci?

Problemy ze wzrokiem a zaburzenia rozwoju dzieci

Wzrok jest zmysłem, bez którego człowiek nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Diagnozowanie zaburzeń widzenia u dzieci to zadanie dorosłych. Pamiętajmy, że dziecko nie powie nam, że ma problemy ze wzrokiem, gdyż nie uświadamia sobie, że widzi nieprawidłowo.

Należy zdawać sobie sprawę, że zaburzenia widzenia u dzieci mają bardzo poważne konsekwencje. Młody człowiek z poważną wadą wzroku jest mniej sprawny niż jego rówieśnicy, co z kolei prowadzi do niskiego poczucia własnej wartości. Powszechne u takich dzieci są również kłopoty z nauką (jak można oczekiwać postępów w czytaniu u dziecka, które nie widzi liter?). Duża część polskich dzieci ma problemy z ostrością wzroku. Często nie są one w stanie odczytać tekstu z tablicy, wykonywanie wielu zadań zajmuje im więcej czasu niż zdrowym rówieśnikom.

Rodzice powinni mieć świadomość, że choroby oczu u dzieci nie są problemem rzadkim. Współcześnie szacuje się, że mogą one dotykać nawet pięćdziesięciu procent młodych ludzi w Polsce (jest to znacznie więcej niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu). Kłopoty ze wzrokiem w pewnym stopniu wynikają z uwarunkowań genetycznych. Bardzo często też ma na nie wpływ częste korzystanie ze zdobyczy technologii (dzieci spędzają długie godziny przed ekranami komputerów, czy smartfonów).

Brak kontroli oczu we wczesnym dzieciństwie może doprowadzić do poważnych chorób oczu w przyszłości.

Nieregularna kontrola wzroku

Niektórym rodzicom wydaje się, że jedna wizyta u okulisty i zapisanie dziecku okularów rozwiązuje wszystkie problemy. Niestety często się tak nie dzieje. Istnieją badania, które pokazują, że duża część uczniów noszących okulary widzi w nich źle. Dzieje się tak dlatego, że zapominamy o tym, że wada wzroku u młodych ludzi może się bardzo szybko pogłębiać. Badania wzroku u dzieci powinny odbywać się częściej niż raz w roku (u niektórych dzieci wymienia się okulary nawet trzy razy w roku). W dużych miastach takich jak Warszawa nie brakuje okulistów, dlatego nie ma problemów z zapisaniem się na wizytę. Również mieszkańcy mniejszych miejscowości przy odrobinie starań mogą korzystać z opieki specjalistów zajmujących się zdrowiem oczu.

Kiedy rodzic powinien czuć się zaalarmowany?

W kwestii tak ważnej jak wzrok dziecka rodzic nie może polegać jedynie na szkole (pamiętajmy, że nauczyciele mają pod opieką kilkanaście, a niekiedy kilkadziesiąt osób i nie są w stanie poświęcić wszystkim wystarczającej uwagi). Bardzo ważna jest dokładna obserwacja młodego człowieka. Sygnałem świadczącym o tym, że dziecko widzi źle może być na przykład mrużenie przez nie oczu (lub też częste ich przecieranie). Rodzice mogą czuć się zaalarmowani także wtedy, gdy ich dziecko często siada bardzo blisko telewizora podczas oglądania bajek (dzieci, które niedowidzą mają ponadto skłonność do skręcania głowy w jedną stronę).

Bardzo ważne jest obserwowanie oczu dziecka. Do okulisty należy udać się obowiązkowo, kiedy oko ucieka w kierunku skroni lub nosa.

Sygnałem, który może świadczyć o zaburzeniach widzenia są problemy z nauką czytania (takie dzieci często uważane są za mało zdolne, podczas gdy problem tkwi zupełnie gdzie indziej). Sprawdzajmy uważnie zeszyty dziecka – w przypadku zaburzeń widzenia mogą mieć one problem z równym pisaniem w linijkach lub też stawiają bardzo duże litery.

Dzieci, których wzrok nie funkcjonuje prawidłowo mogą mieć problemy z trafieniem w piłkę na lekcjach wychowania fizycznego (problemy z grą w sporty kontaktowe mogą świadczyć o zaburzeniach wzroku, a niekoniecznie o mniejszej sprawności).

Odwiedzanie poradni okulistycznej to nie wszystko

Dobranie dziecku okularów nie zawsze rozwiązuje wszystkie jego problemy ze wzrokiem. Współcześnie na zaburzenia widzenia cierpi więcej młodych ludzi niż kiedykolwiek. Nie może być to więc wynik jedynie uwarunkowań genetycznych. Kłopoty ze wzrokiem mogą być spowodowane radykalną zmianą sposobu życia człowieka. Coraz więcej czasu spędzamy bowiem przed komputerami lub innymi urządzeniami elektronicznymi. Zadaniem rodziców jest zadbanie, żeby ich dzieci spędzały czas w różnorodny sposób – bardzo ważne jest częste przebywanie na świeżym powietrzu, a także regularna aktywność fizyczna.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Zobaczyć Jutro

————-
Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty pracy w Jaworznie

undefined

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki