Kleszcz – co zrobić w przypadku ukąszenia i jak się go ustrzec

Każda wycieczka na łono natury niesie ze sobą ryzyko niezbyt przyjemnego kontaktu z kleszczami. I choć nie wszystkie przenoszą groźne dla zdrowia i życia choroby, przez ekspertów uznawane są za jedno z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Czym są kleszcze? Gdzie występują? Jak można się przed nimi uchronić? Pytamy doktora Kamila Kurza z Centrum Medycznego MarMedicam.

REKLAMA

Bądź ostrożny! Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza zauważysz u siebie objawy podobne do grypy, jak senność, gorączka czy ból głowy, lub wokół ukąszenia pojawi się rumień, niezwłocznie udaj się do lekarza.

W Polsce kleszcze można spotkać przede wszystkim w lasach, na łąkach oraz w parkach a ponieważ kleszcze doskonale adaptują się do warunków otoczenia, niegroźne są im niskie, ani wysokie temperatury. Niestety, kiedyś spotykane jedynie w liściastych lasach, dziś coraz częściej bytują w miejskich trawach i na drzewach.

Samo ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nie powoduje bólu, swędzenia oraz podrażnienia, dlatego po każdym spacerze w lesie, na łące lub parku należy dokładnie przyjrzeć się swemu ciału.

Jeśli po przyjściu do domu ze spaceru zauważymy na naszym ciele czarny, odstający punkt, możemy być prawie pewni, że mamy do czynienia z kleszczem. Oczywiście nie panikujmy, znalezienie kleszcza na ciele nie oznacza jeszcze, że zakaził nas poważną chorobą.

Kiedy mówimy o chorobach przenoszonych przez kleszcze, większość z nas potrafi wymienić boreliozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu. Pierwsza z nich jest najbardziej rozpowszechniona , a druga najbardziej niebezpieczna.

Czy można ochronić się przed kleszczami? Pamiętajmy jeśli planujemy pobyt w miejscach, w których mogą występować kleszcze, zabezpieczmy nasza skórę odpowiednia odzieżą. Ubierajmy bluzę z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami a na głowę czapkę lub kapelusz.

- REKLAMA -


Zewnętrzne linki