Wiele osób zapewne zastanawia się, co kryje się pod nazwą jest tajemniczej witaminy H; prawda jest taka, że większość prawdopodobnie już się z nią zetknęła, ale pod innym określeniem: B7 lub po prostu biotyna. Często zwana witaminą piękności, znana jest z dobroczynnych właściwości wspomagających kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Jednak na tym nie kończy się jej korzystne działanie na nasz organizm. Sprawdź, w jakich produktach znajdziesz najwięcej biotyny oraz kiedy warto zacząć suplementować witaminę piękności.

  1. Czym dokładnie jest witamina H?
  2. Właściwości witaminy H
  3. Niedobór witaminy H – do czego prowadzi?
    1. Objawy niedoboru biotyny
    2. Długotrwałe skutki niedoboru biotyny
  4. Naturalne występowanie witaminy H
  5. Suplementy – kiedy można zacząć suplementować witaminę H?
  6. Podsumowanie

Czym dokładnie jest witamina H?

Witamina H, bądź inaczej biotyna albo B7 została odkryta w latach 20 XIX wieku. Jest to związek organiczny, który występuje w tkankach roślinnych oraz zwierzęcych. Podobnie jak inne witaminy z grupy B jest koenzymem, co oznacza, że jest ona konieczna do katalizowania reakcji innych enzymów, które bez biotyny nie mogą działać poprawnie. Skuteczność B7 wzmacniają z kolei inne witaminy z grupy B, magnez oraz mangan.

Właściwości witaminy H

Jak wspominaliśmy, witamina H jest często określana witaminą piękności; dzieje się tak za sprawą jej dobroczynnego wpływu na kondycję włosów, paznokci i cery. Z tego również powodu jest chętnie suplementowana przez kobiety, które chcą dodatkowo zadbać o zdrowy i piękny wygląd. Dzięki biotynie włosy stają się mocniejsze, rzadziej wypadają, a nawet obserwuje się ich szybszy wzrost. Podobnie jest w przypadku paznokci, które zauważalnie mniej się kruszą i łamią oraz rosną zdecydowanie szybciej. Jednakże działanie witaminy H wykracza zdecydowanie poza jej wpływ na włosy oraz paznokcie. Biotyna wspiera również różnego rodzaju procesy zachodzące w organizmie, jak synteza kwasów tłuszczowych, krzepnięcie krwi, glukoneogenezę, a więc produkcję glukozy oraz prawidłowa praca tarczycy. Witamina H wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego, ma również wpływ na odpowiednią przemianę materii i aminokwasów. Uważa się, że witamina H odpowiada także za pracę szpiku oraz gruczołów potowych.

Niedobór witaminy H – do czego prowadzi?

Jak widać bez biotyny bardzo wiele elementów naszego organizmu nie miałoby prawa funkcjonować prawidłowo. Jej obecność wspiera naszą pracę umysłową i fizyczną oraz odpowiada za piękny wygląd. Co zatem dzieje się, kiedy poziom biotyny w naszym organizmie jest niewystarczający?

Objawy niedoboru biotyny

Chociaż według specjalistów niedobór biotyny zdarza się stosunkowo rzadko, nie da się ukryć, że jej brak w organizmie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów. Niektóre z nich możemy zaobserwować już na pierwszy rzut oka:

  • Na skórze pojawiają się podrażnienia, stany zapalne, cera może być także przesuszona; dodatkowo zmienia się jej koloryt;
  • Występuje wzmożone wypadanie włosów oraz ich przedwczesne siwienie;
  • Paznokcie rozdwajają się i łatwo łamią;

Niektóre objawy będą jednak trudniejsze do zaobserwowania, a ich występowania niekiedy w pierwszej chwili  nie łączy się  z niedoborami witaminy H. Należą do nich:

  • Podwyższenie poziomu cholesterolu we krwi;
  • Bóle mięśni, mrowienie kończyn;
  • Zmiany nastroju, jak poddenerwowanie albo przeciwnie, otępienie i słaba koncentracja;
  • Brak łaknienia;
  • Zwiększona senność;
  • Niedokrwistość;
  • Obniżony nastrój i depresja.

Widać zatem, jak wielkie szkody może wywołać niedobór biotyny. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, powinniśmy się zastanowić, czy ów problem nie dotknął również i nas.

Naturalne występowanie witaminy H

Podczas występowania niedoborów biotyny należy się w pierwszej kolejności przyjrzeć się naszej diecie. Może bowiem okazać się, że nie jest ona wystarczająco zróżnicowana i z tego wynikają nasze problemy. A witamina H występuje w bardzo dużej ilości potraw, które łatwo wprowadzić do jadłospisu. Znajdziemy ją zarówno w roślinach, jak i produktach pochodzenia roślinnego. Należą do nich np. drożdże, szpinak, wątróbka, marchew, pomidory, żółtko jajka, brązowy ryż, orzechy i migdały oraz różnego rodzaju owoce, jak banany, melony, winogrona czy grejpfruty.

Suplementy – kiedy można zacząć suplementować witaminę H?

Bardzo często suplementację biotyny zaleca się podczas długotrwałej antybiotykoterapii. Ów rodzaj leków może wywoływać bowiem zmiany we florze bakteryjnej, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie biotyny. Wówczas, oprócz przyjmowania probiotyków, warto również suplementować witaminę H. Jednak nie jest to jedyna sytuacja, w której przyjmowanie tabletek z witaminą B7 ma swoje usprawiedliwienie. W przypadku kiedy, pomimo zbilansowanej i zróżnicowanej diety zauważamy u siebie rozdwajające się paznokcie czy nadmierne wypadanie włosów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaopatrzyć się w suplementy z biotyną – https://www.sklepzycia.pl/biotyna-witamina-b7. A ponieważ nie stwierdzono do tej pory toksyczności biotyny, nie ma powodów, aby przypuszczać, że można ją w jakikolwiek sposób przedawkować. Warto zaopatrzyć się w biotynę z dodatkiem innych składników odżywczych, jak krzem, magnez, mangan oraz witaminy z grupy B, które dodatkowo wspomogą jej prawidłowe działanie.

Podsumowanie

Witamina H, zwana również B7 lub biotyną ma ogromne znaczenie w naszym prawidłowym funkcjonowaniu. W przypadku stwierdzenia jej niedoborów warto zatem zwrócić się w kierunku zmian w diecie oraz zakupu odpowiednich suplementów, które poprawią kondycję naszego organizmu.

undefined

agencja

Recent Posts

Piotr Regulski nowy prezes zarządu ElectroMobility Poland S.A.

Rada Nadzorcza ElectroMobility Poland S.A. ogłosiła powołanie Piotra Regulskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Spółki. Regulski…

40 minut ago

Nowe centrum stomatologiczne w Jaworznie oferuje kompleksowe leczenie w jednym miejscu

W Jaworznie powstało nowoczesne centrum stomatologiczne, jakiego w mieście jeszcze nie było. Uśmiechnij Mi Się!…

58 minut ago

Podsumowanie policyjnej akcji „Prędkość”

Policjanci z jaworznickiej drogówki prowadzili czynności w zakresie działań krajowych „Prędkość”. Kontrole prowadzone były przez…

1 godzinę ago

Dr Iwona Brandys o jaworznickiej architekturze

W muzealnym cyklu pt. „Z Historią na Ty” 7 spotkanie, które odbyło się 8 maja,…

2 godziny ago

Zaproszenie na I Biesiadę Poetycko-Muzyczną

Jaworznicka poetka Renata Batko w ramach swojego cyklu Jaworowe Artystyczne Spotkania organizuje w maju I…

3 godziny ago

Zaproszenie na wystawę psiej fotografii

MCKiS zaprasza na wystawę. Już 23 maja w Hali Widowiskowo – Sportowej w Jaworznie odbędzie…

4 godziny ago