REKLAMA

Spawanie wymaga korzystania nie tylko z odpowiedniego sprzętu i techniki, ale także dobrej jakości materiałów spawalniczych, dzięki którym można w profesjonalny sposób wykonać pracę. Do najważniejszych materiałów spawalniczych, z których w swojej codziennej pracy korzysta każdy spawacz, należą elektrody, druty oraz pręty. Każdy z nich posiada własne właściwości i zastosowanie, które dla zapewnienia najlepszych efektów spawania warto poznać i zapamiętać.

Materiały spawalnicze – elektrody i ich charakterystyka

Elektrody to najważniejsze i podstawowe zarazem materiały spawalnicze, które są wykorzystywane głownie podczas spawania elektrycznego. W sprzedaży dostępnych jest ich wiele rodzajów, które są stosowane w celu stworzenia trwałego spoiwa, czyli tzw. spawu. Ma on za zadanie trwale połączyć ze sobą dwa elementy. Elektrody zbudowane są z rdzeni metalowych pokrytych specjalnymi otulinami. Te z kolei różnią się między sobą składem oraz materiałem, co pozwala na uzyskiwanie za ich pomocą zróżnicowanych spawów.

Elektrody występują ponadto w różnych średnicach oraz długościach, co wiąże się z ich zastosowaniem. Wyróżniamy uniwersalne elektrody rutylowe, elektrody kwaśne oraz elektrody zasadowe. Elektrody rutylowe są najbardziej popularne, gdyż są proste w użytkowaniu oraz pozwalają na uzyskanie estetycznych spoin. Pewną wadą jest natomiast niska wytrzymałość spawu. Elektrody kwaśne z kolei pozwalają na uzyskiwanie gładkich spoin, lecz również posiadają słabą wytrzymałość. Pod względem trwałości zdecydowanie najlepiej wypadają elektrody zasadowe, które jako materiały spawalnicze oferują zdecydowanie wyższą trwałość.

Materiały spawalnicze – druty spawalnicze MIG/MAG

Kolejnym rodzajem materiałów spawalniczych są druty, które są wykorzystywane do spawania metodą MIG lub MAG. W sprzedaży dostępne są różne ich rodzaje, które między sobą różnią się grubością, rodzajem zastosowanej do ich produkcji stali oraz wielkością szpuli. Te materiały spawalnicze najczęściej występują w szpulach ważących 5 lub 15 kg o średnicach od 0,6 do 2 mm. Wybór konkretnej średnicy drutu zależy od grubości materiału poddawanego spawaniu oraz pozycji spawania – im grubszy materiał, tym poleca się jego spawanie za pomocą drutu o większej średnicy.

Materiały spawalnicze – pręty spawalnicze do spawania metodą TIG

Trzecim rodzajem materiałów spawalniczych są pręty. Ich głównym zastosowaniem jest spawanie metodą TIG, która polega na wytwarzaniu łuku elektrycznego za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu obojętnego. Pręty jako materiały spawalnicze bardzo dobrze sprawdzają się do spawania takich popularnych materiałów, jak m. in. aluminium, stal nierdzewna, stal niestopowa oraz stal niskostopowa.

Dobrej jakości materiały spawalnicze mogą charakteryzować się także podwyższoną odpornością na korozję oraz wysoką temperaturę, co pozwala na bezpieczne stosowanie prętów oraz osiąganie za ich pomocą jeszcze lepszych efektów pracy. Są one, co prawda, droższe w zakupie od swoich klasycznych odpowiedników, jednak warto po nie sięgnąć zwłaszcza w sytuacji, kiedy zależy nam na trwałości wykonanego spawu.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki