Po raz kolejny Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce wspólnie z OTOZ Animals oraz Fundacją Przytula Psa organizują kampanię „Nie Porzucaj” zapoczątkowaną w 2005 roku.

REKLAMA

Rozpoczęły się wakacje-czas letniego wymarzonego wypoczynku i chociaż w tym roku przebiega on w szczególnym czasie pandemii wirusa COVID – 19 to i tak część osób wyjeżdża na urlop najczęściej w polskie piękne góry, nad morze oraz jeziora.

Celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los wyrzuconych zwierząt, a także uświadomienie i edukacja na temat jak wielką odpowiedzialnością jest posiadanie zwierząt i jakie konsekwencje dla bezbronnego zwierzaka ma pozbywanie się ich na czas wakacji.

Według danych inspektorów TOZ co roku w letnich miesiącach wzrasta o 30 % ilość porzuconych zwierząt. Wywożone są w odludne miejsca, wyrzucone na ulicę, do lasu, często nawet w sposób okrutny przywiązane do drzewa.Porzucając swojego pupila skazujemy go na ogromne cierpienie, strach, a nawet śmierć.

Pamiętajmy, że w świetle ustawy o ochronie zwierząt z 1997 roku porzucenie zwierzęcia jest przestępstwem podlegającym karze.Zwierzę nie jest rzeczą, jako istota żyjąca jest zdolna do odczuwania bólu i cierpienia, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Co można zrobić, by zapewnić czworonogom bezpieczeństwo i spokój podczas naszego urlopu?

Proponujemy:
– pozostawić pupila u rodziny, znajomych bądź sąsiada, który zapewni mu opiekę,
– załatwić pobyt w odpowiednich hotelach dla zwierząt (adresy i kontakty znajdziemy na stronach internetowych),
– opłacić opiekuna-tzw. petsittera, który zajmie się i zaopiekuje się zwierzakiem (odpłatnie).

Jednak najlepszym wyjściem by nasz pies czy kot był najszczęśliwszy to wspólny wyjazd. Obecnie większość obiektów turystycznych jest przyjaznych dla czworonogów i za niewielką opłatą możemy zabrać go ze sobą.

Na portalu internetowym „wspieram. to!” stworzono bazę hoteli dla zwierząt oraz noclegów przyjaznych zwierzakom.

Życzymy wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku pamiętając o zachowaniu ostrożności i wymogów z obecną sytuacją epidemiologiczną.

Gabriela Wróbel
TOZ – Oddział w Jaworznie

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki