foto: podinspektor Jacek Sowa- Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji jaworznickiej Policji

W okresie wakacyjnym dochodzi do zwiększonej ilość włamań do mieszkań. Sprawdź jak zabezpieczyć mieszkanie przed wyjazdem na urlop.

REKLAMA

Okres wakacji to czas urlopów. Co za tym idzie większość osób wyjeżdża na wczasy, pozostawiając swoje domy i mieszkania. Niestety jest to okres, gdzie złodzieje wykorzystują fakt nieobecności domowników i dokonują włamań pozbawiając niejednokrotnie dorobku całego życia.

Najbardziej narażone na włamanie są obiekty położone na parterze, bo do nich najłatwiej jest się dostać przez okno lub balkon, oraz domy jednorodzinne i budynki stojące w odosobnieniu, w dodatku zasłonięte wysokim ogrodzeniem czy drzewami. Często włamywacze decydują się na mieszkania, gdzie zamontowane są zwykłe zamki i drzwi, ponieważ łatwo je uszkodzić i wejść do środka.

Co zrobić, aby nie stać się ofiarą złodziei? Oto kilka rad:

 • Zabezpiecz należycie drzwi i okna swojego mieszkania.
 • Założyć dobrej klasy zamki oraz drzwi, najlepiej z atestem antywłamaniowym. Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego wykonaj solidne ogrodzenie, załóż oświetlenie na zewnątrz budynku.
 • Zainstaluj alarm przeciw włamaniowy.
 • Zawsze po zmroku zaciągaj żaluzje lub zasłony, tak, aby wnętrze Twojego mieszkania było niewidoczne na zewnątrz.
 • Zanotuj lub sfotografuj marki i typy ( numery identyfikacyjne ) posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne.
 • Zwracaj uwagę na przebywających na klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj, kogo szukają? Jeżeli masz wątpliwości zgłośmy to na policję.
  Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich mieszkania, a podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami.
 • Opuszczając na dłużej mieszkanie porozmawiaj z sąsiadem, poproś o nadzór nad swoim mieszkaniem.
 • Zaufanej osobie pozostaw klucze i poproś, aby od czasu do czasu zapaliła światło lub odsłoniła rolety. To pozwoli na zmylenie przeciwnika.

info, foto: KMP Jaworzno

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

 1. Przed wyjazdem 3 razy sprawdzam czy wszystkie okna i drzwi są pozamykane. Mam zamontowany alarm, zawsze informuję sąsiadów, że wyjeżdżamy i by zerknęli na nasz dom. W tym roku też się zabezpieczyłam i drogie kosztowności z domu zawiozłam do sejf24 na Krakowską. Już od dłuższego czasu we Wrocławiu są dostępne te skrytki, dobrze, że o nich pomyśleli. W sezonie wakacyjnym z pewnością dużo osób z nich korzysta.