Geosfera i geologia

Geosfera z założenia miała być miejscem popularyzacji lokalnej geologii na bazie tego, co można znaleźć w kamieniołomie od niedawna Sadowa Góra, dawniej Sodowa Góra.

REKLAMA

Pojawiło się tutaj o wiele więcej atrakcji – wszak nie samym kamieniem da się przyciągnąć turystę. Między innymi mamy tutaj skróconą historię Ziemi jako planety, mamy ogród sensoryczny, mamy tężnię. Poza tym tu i ówdzie czają się bardzo realistyczne wizerunki triasowej „gadziny” niekoniecznie dinozaurów.

Niektórzy zwiedzający zauważyli tworzony w centralnej części kamienny krąg. Generalnie są to kamienie nie z tej ziemi, ziemi jaworznickiej. Niestety, trzeba być znawcą przedmiotu, aby w przybliżeniu ustalić miejsce, skąd one zostały tutaj dostarczone.

Tytułowy ładny gips to białawe kamienie z licznymi kryształami leżące po prawej stronie kręgu. Jest to gips krystalizujący pod postacią tak zwanych jaskółczych ogonów. Sporo tutaj tabliczkowych kryształów zwanych selenitem. Jest też mnóstwo gipsowego drobiazgu. Warto przyjrzeć się tym kamieniom. Te, które znalazły się w Geosferze moim zdaniem, pochodzą z Doliny Nidy, gdzie takie skały występują z natury. Część z nich jest chroniona w rezerwatach, część jest po prostu eksploatowana, na przykład w Gackach.

Ostatecznie każdy musi czasem coś zagipsować. Tamte kopalnie nie wszystkim się podobają. Niestety, trzeba wiedzieć, że to, co jako gips rodzi się między innymi w jaworznickich elektrowniach przy okazji odsiarczania spalin, jest użytecznym odpadem, ale nie nadaje się do wielu celów.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki