Akwarium a filtracja

Słowo filtracja jest najważniejszym terminem w akwarystyce, lecz niestety także najbardziej zaniedbanym tematem. Filtr akwariowy jest najważniejszym elementem w akwarium, ponieważ pomaga nam usuwać pływające zabrudzenia i szkodliwe substancje z wody. Utrzymuje jakość wody, co zapewnia nam zachowanie estetyki, a także dobre warunki życia dla naszych ryb. Filtr jest koniecznością w akwarium, w którym trzymamy ryby, natomiast nie jest już tak ważny w akwarium roślinnym. W takim przypadku w zbiorniku wystarczy zastosować biologiczny system filtracji.

Możemy wyodrębnić trzy najważniejsze rodzaje filtracji: mechaniczna, biologiczna i chemiczna. Najważniejszą z nich jest filtracja biologiczna. Bez niej akwarium nie będzie istnieć, jednak w każdym akwarium, szczególnie tym z rybami, powinniśmy zadbać o każdy rodzaj filtracji. Filtry akwariowe dzielimy według ich lokalizacji na wewnętrzne, zewnętrzne oraz kaskadowe. Najczęściej stosowanym filtrem jest filtr zewnętrzny, który znajduje się poniżej poziomu wody w zbiorniku, zwykle w szafce akwariowej. Poniżej opiszemy z czego składa się taki filtr zewnętrzny.

Wszystkie filtry zewnętrzne działają na tej samej zasadzie. Filtr jest umieszczony na zewnątrz akwarium. Woda jest pompowana do filtra z akwarium, a następnie przepływa przez kilka komór, w których znajdują się media filtracyjne (gąbka, węgiel aktywny, wałki ceramiczne itp.). Następnie oczyszczona woda wraca do akwarium.

Poszczególne części filtra

Podstawą każdego filtra jest korpus filtra, kosz, materiał filtracyjny, sito do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych, głowica filtra i zawory. Jednostka napędowa to pompa przepływowa.

Zasysanie i odpływ

Głównym zadaniem zasysania jest dostarczenie zanieczyszczonej wody do filtra akwariowego, a następnie odprowadzenie już oczyszczonej wody z powrotem do akwarium.

Pompa

Pompa akwariowa zasadniczo działa jako jednostka napędowa. Zapewnia wystarczający przepływ wody przez media filtracyjne. Głównymi parametrami pompy są maksymalny przepływ i wysokość podnoszenia słupa wody.

Media filtracyjne

Kwestia wielkości czynnika filtrującego jest kontrowersyjna, ale mówi się, że im większa objętość dla materiałów filtracyjnych, tym lepiej.

Główną zaletą filtra zewnętrznego jest aspekt estetyczny, ponieważ tylko kosz ssący i część wylotowa znajdują się w przestrzeni akwarium. Wadą tych filtrów jest jednak zapewnienie szczelności wszystkich odłączalnych połączeń filtrów. Aby uniknąć szków materialnych musimy sptrawdzić czy wszystko jest dokręcone.

Ważną informacją jest to, że filtracja musi działać w sposób ciągły. W żadnym wypadku nie wyłączamy filtra na dłuższy okres czasu, ponieważ grozi to wyginięciem bakterii nitryfikacyjnych. Wyłączenie filtra jest dopuszczalne tylko w przypadku konserwacji.

agencja

Recent Posts

Ministerstwo Infrastruktury o planach związanych a autostradą A4. Od 2027 roku przejazdy mają być darmowe

Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, iż nie zamierza przedłużać umowy z obecnym zarządcą odcinka autostrady A4 Kraków…

6 godzin ago

Motoserce biło na Rynku

XVI Edycja Motoserca odbyła się w sobotę 18 maja na jaworznickim Rynku. [gallery size="full" columns="1"…

9 godzin ago

„Rolkuj po nadzieję”, czyli pasjonaci rolkowania w akcji

"Rolkuj po nadzieję", czyli akcja zorganizowana przez jaworznickie Hospicjum Homo-Homini im. św. Brata Alberta odbyła…

10 godzin ago

PKM Jaworzno – zmiana rozkładu jazdy 19 maja 2024

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie informuje o zmianie rozkładu jazdy autobusów przewoźnika 19 maja. Zmiana…

12 godzin ago

Jaworzno mało znane – Porzucone nagrobki

W dzisiejszym odcinku wybieramy się do zakątka niemal zupełnie nieznanego, ukrytego pomiędzy Długoszynem i Dąbrową…

12 godzin ago

Zmiana organizacji ruchu na ul. Podwale 18 maja

18 maja na ul. Podwale, w okolicy skrzyżowania z ul. św. Wojciecha, będą prowadzone gwarancyjne…

23 godziny ago