REKLAMA

Wybór oczyszczacza powietrza, wbrew pozorom, nie jest wcale łatwym zadaniem, bowiem na rynku dostępnych jest wiele modeli i to wielu producentów. Mówi się, że jest to urządzenie niezbędne w domu każdej osoby, której zależy na swojej, jak i domowników witalności. Czym więc powinniśmy kierować się przy wyborze tego urządzenia? Czy znane marki to specjaliści od oczyszczania powietrza? Co ma największe znaczenie?

Technologie oczyszczania

Wybierając oczyszczacz powietrza, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na technologie oczyszczania, jakie nam oferuje. Wyróżnia się:

  • Filtry HEPA – ich działanie opiera się na wyłapywaniu z powietrza cząstek o mikroskopijnych rozmiarach – mowa tu o kurzu czy pyłkach. Filtry te są w stanie zatrzymać 99,8% cząstek, jednak nie są skuteczne w stosunku do wszystkich zanieczyszczeń gazowych,
  • Filtry węglowe – są to filtry przeznaczone do wychwytywania drobnych cząsteczek poprzez proces absorpcji, są skuteczne w zwalczaniu smogu, oparów, gazów, nieprzyjemnych zapachów, zarodków pleśni, lotnych związków organicznych, a także dymu papierosowego,
  • Filtry 2w1 – są to filtry których zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń stałych, jak i gazowych. Skonstruowane zostały jako filtry HEPA z powłoką węgla aktywnego
  • Filtry wodne – jak sama nazwa wskazuje, zatrzymują zanieczyszczenia w wodzie. Są mało skuteczne w walce z najmniejszymi zanieczyszczeniami, woda musi być często wymieniana, co dla niektórych może być dość uciążliwe.

Wygoda i użytkowanie oczyszczacza powietrza

Oczyszczacz powietrza powinien zostać dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. Zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy się zastanowić, w jakim pomieszczeniu go umieścimy.

Znaczenie ma tutaj jego wielkość, bowiem oczyszczacze dostosowywane są do różnych powierzchni – od tego zależy również cena. Ponadto zwróćmy uwagę na jakość obsługi i konserwacji, możliwość zdalnej obsługi (WiFi) a nawet na możliwość przenoszenia lub przesuwania urządzenia. Przydatna będzie również funkcja sygnalizacji konieczności wymiany filtrów.

Korzystanie z oczyszczacza powinno być dla nas przede wszystkim wygodne. Wszelkie dodatkowe opcje mogą sprawić, że ze sprzętu będzie nam się korzystało łatwiej i przyjemniej – warto więc zwrócić na nie uwagę.

Cena, koszty energii oraz utrzymania oczyszczacza

Każdy z nas wybierając produkt w sklepie zwraca uwagę na cenę. Kupując sprzęt, który ma nam posłużyć przez kolejne lata, nie powinniśmy kierować się niską ceną. Odpowiedni oczyszczacz powietrza może nam służyć nawet przez kilkanaście lat – warto więc o tym pamiętać. Na sprzęcie jakim jest oczyszczacz, nie powinniśmy oszczędzać. Wysokie ceny często idą w parze z wysoką jakością, jednak aby mieć co do tego pewność – warto poczytać opinie o danym produkcie.

Jeśli zależy nam na niskich kosztach energii, warto poszukać urządzenia, które zużywa nie wiele prądu i jest energooszczędne. Znaczenie mają oczywiście również koszty utrzymania, bowiem konieczna jest regularna wymiana filtrów. Żywotność filtrów może wynosić od kilku  miesięcy, do półtora roku. Wszystko tak naprawdę zależy od użytkowania, ale także technologii filtracji w oczyszczaczu powietrza.

Poziom hałasu jaki generuje oczyszczacz

Niezwykle ważne jest, by kupić oczyszczacz powietrza o możliwie jak najniższej emisji hałasu. Ma to duże znaczenie w przypadku regularnego korzystania z oczyszczacza – podczas snu czy pracy, kiedy hałas naprawdę może nam przeszkadzać. Oczywiście głośność pracy może się zmieniać w zależności od prędkości wentylatora – najcichsze oczyszczacze dostępne na rynku mają poziom około 20 dB przy najniższej prędkości, z kolei najgłośniejsze – nawet 80 czy 90 dB.

Głośność pracy jest jednym z najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza. Nie powinniśmy kierować się jedynie opiniami czy opisami – zwróćmy uwagę na skalę podane parametry.  Niektóre oczyszczacze podczas pracy emitują tak zwany biały szum. Szczególnie tę właściwość docenią osoby, które mają problem z zasypianiem oraz rodzice małych dzieci.

- REKLAMA -

Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ

  1. Temat oczyszczaczy powietrza to dla mnie czarna magia kompletnie się w tym nie orientuję.. Ostatnio jedynie zagłębiłem się w temat iRobota, bo szukałem odpowiedniego modelu, więc trochę poczytać musiałem na ich temat.