Na tropie tataraku

Jaworznicka Geosfera, jak głosi tablica przy wejściu, jest między innymi ośrodkiem edukacyjnym. Niestety, czasami tak nie jest, o czym donosiłem bardzo dawno temu. Obecnie trwa kolejne sprawdzanie zgodności opisów z roślinami i chwała za to.

REKLAMA

Aktualnie jednym z najbardziej rażących błędów jest to można zobaczyć w niewielkiej sadzawce pomiędzy wielkim stawem a ścianą wyrobiska. Bez trudu można tam wypatrzyć tabliczkę z opisem tataraku pospolitego – Acorus calamus. Opis jest prawidłowy, ale ilustracja przedstawia pałkę szerokolistną – Typha latifolia.

W poniedziałek 3 sierpnia odwiedziłem to miejsce w poszukiwaniu tytułowego gatunku. Na początku znalazłem pałkę szerokolistną, potem znalazłem oczeret jeziorny.

Kolejny gatunek to żabieniec babka wodna. Większą zasłonę tu i ówdzie stawia trzcina pospolita i na końcu prawie tatarak, czyli kosaciec żółty – Iris pseudoacorus. Roślina ma liście prawie takie jak tatarak, ale wiosną kwitnie na żółto, zaś teraz wytwarza charakterystyczne owoce.

Prawdziwy tatarak rośnie gdzieś w Jaworznie, ale osobiście go nie widziałem. 100% pewności w kierunku wschodnim mam dla miejscówki w kamieniołomie porfiru w Miękini k. Krzeszowic, gdzie porasta brzegi stawu na lewo od wejścia do niecki wyrobiska.

Piotr Grzegorzek

- REKLAMA -
Zewnętrzne linki

1 KOMENTARZ